„Existuje však dost případů, kdy se o vznícení sazí nedozvíme. Ony vyhoří a lidé nás ani nevolají,“ vysvětlil vyšetřovatel hradišťských hasičů Pavel Duda.

Když začnou hořet saze v nečištěném komínu, tak podle zkušeností hasičů většinou vyhoří nebo je třeba komín jen chladit. Několikametrové šlehající plameny však člověka snadno vyděsí. „Hlavní problém je v tom, že majitelé domů podceňují čistění komínů a jejich revize. Situace se vždy zhorší, když se prudce ochladí,“ řekl mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Stejnou zkušenost jako hasiči mají také kominíci. Právě oni by mohli zbytečným škodám zabránit. „Poté, co zrušili rajony a lidé si nás musí objednávat sami, to skoro nikdo nedělá. Od nevyčištěného komínu hrozí otrava oxidem uhličitým a samozřejmě požár,“ prohlásil kominický mistr František Súdek z Bojkovic.

Vedle nedostatečného čistění požáry sazí způsobují sami lidé, a to když topí komunálním odpadem a dalšími věcmi, které do kamen nepatří. „Právě při spalování odpadu se kouřovody nejvíce zanášejí hořlavými sazemi. Velmi nebezpečné je také zatápění pomocí hořlavých kapalin, jako je benzin či petrolej. Při takovémto nebezpečném počínání hrozí vedle požáru i popálení,“ uvedl Mitáček.

Nejvíce nebezpečné jsou požáry, při nichž od kouřovodu začne hořet mezi stropy objektu. V takovém případě musí hasiči za pomocí seker a dalšího nářadí vytrhat část podlah a stropů. Právě takový požár likvidalovali hasiči před několika týdny v motorestu Samota v buchlovských horách. Tam však díky požárnímu hlásiči oheň nezpůsobil větší škody.

Doslova ničivé jsou také požáry, kdy začne hořet střecha. Voda potřebná k hašení totiž proteče i do obytných místností, které se pak těžko vysoušejí.
S topením souvisí i řada dalších požárů, které vzniknou v kotelně. Často se tak stane při neopatrné manipulaci se žhavým popelem.

Kompletní článek najdete v tištěném vydání Slováckého deníku a nově ve službě E-paper.

Přečtěte si také:

Kominík: lidé zapomínají, že saze hoří