Zlínsko: hořel Svit, muž zahynul doma

Například na konci ledna zaměstnal hasiče požár bývalé budovy v areálu Svit ve Zlíně. Záchranáři bojovali několik hodin s plameny. Jen lokalizace požáru trvala hasičům téměř dvě a půl hodiny. „Hlavní plameny na střeše se podařilo zvládnout asi po hodině, ale požár se dostal do sendvičových konstrukcí stropů a stěn. Hasiči s motorovými pilami rozřezávali postupně stropní i stěnové konstrukce, aby se dostali ke skrytým ohniskům požárů,“ připomněl událost mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Operátoři tísňového volání museli rovněž vyřizovat desítky telefonátů od obyvatel Zlína, které hustý černý dým vyděsil. Vše se naštěstí obešlo bez zranění.

Tak dobře už to však nedopadlo v březnu ve Zlíně-Jaroslavicích. Ve svém domku tam uhořel devětačtyřicetiletý muž. Hasiči na místo dorazili v době, kdy už byl dům takřka celý v plamenech. Ohořelé torzo muže, který byl zavalen pod spadlým stropem v prostoru kuchyňky, se podařilo najít až k ránu.
Vyšetřovatel zjistil, že za požár mohl sám majitel, který nechal zapnutý elektrický plotýnkový vařič v těsné blízkosti textilií v kuchyni.

Slovácko: dělníci způsobili požár skladu pneumatik

K největšímu požáru v kraji došlo začátkem ledna nedaleko Bojkovic, kde vzplál sklad starých pneumatik. S plameny bojovalo pětasedmdesát hasičů, na místě bylo osmnáct zásahových vozů. Práci záchranářům nejvíc komplikoval silný vítr, který pomáhal plamenům rozšiřovat se ještě více do okolí. „V prvních třech hodinách si požár sám diktoval podmínky a nedovolil hasičům žádný účinný zásah. Teploty výrazně překračovaly jeden tisíc stupňů Celsia. Pneumatiky byly vyskládány do více než třímetrové výšky a z místa požáru šlehaly šestimetrové plameny a výbuchy horkých plynů,“ popsal Mitáček.
Velitel zásahu nakonec rozhodl, že místo požáru se nechá vyhořet. Důvodem tohoto rozhodnutí bylo doporučení odborníků na životní prostředí a hygieniků, kteří varovali před velkou ekologickou zátěží při hašení.

Za požár mohli najatí dělníci. Oba u kójí s pneumatikami rozpalovali plynovým hořákem železné konstrukce, které chtěli dát do sběru.

V loňském roce zemřeli na Slovácku při požáru dva lidé. V Březové se v únoru v noci ve spánku udusil sedmašedesátiletý muž. V kotelně jeho domu totiž začalo hořet dřevo, které chytlo od jisker, které odletovaly při svařování. Druhou obětí se stal v listopadu osmašedesátiletý senior. Zabila ho vlastní nedbalost, protože manipuloval s otevřeným ohněm. Ten zapálil dům, z něhož už muž nestačil utéct.

Zřejmě žhář pak na konci listopadu zapálil pohostinství ve Strání. Škoda činila asi milion korun.

Valašsko: shořel dům i hospodářství

Škodu za milion korun napáchal v říjnu požár rodinného domu a hospodářství v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Pravděpodobně od vadného komína začala hořet střecha domu a plameny se rychle rozšířily na přilehlé hospodářské stavení. „Hašení komplikoval fakt, že v místě nebyl dostatek vody, proto hasiči ze čtyř cisteren vytvořili kyvadlovou dopravu k městským hydrantům,“ sdělil mluvčí hasičů. Po dvou hodinách intenzivního boje s živlem se propadly požárem poškozené střechy nad hospodářským stavením. „Práci značně komplikovaly hromady uskladněného a hořícího sena, které se v budovách nedaly rozhrabávat, což by usnadnilo hašení,“ vylíčil Mitáček. Čtvrtou loňskou obětí byl muž, který po havárii v Horní Bečvě uhořel ve svém voze.

Kroměřížsko: škoda za 3,3 milionu

Více než třímilionovou škodu způsobil v květnu požár, který zachvátil sklad plastů a stroj na drcení odpadu v Chropyni na Kroměřížsku. „Před naším příjezdem se snažili požár uhasit dva zaměstnanci noční směny. Rychle se šířící požár a nebezpečný kouř je však brzy vyhnaly ven,“ konstatoval Mitáček. Hasiče čekal náročný zásah. Vysoké teploty a hoření vytvořily na odpadu a plastech silnou krustu, přes kterou nebylo hašení vodou dostatečně účinné. „Velitel zásahu proto rozhodl o hasebním útoku s pomocí těžké pěny, což se ukázalo jako správné rozhodnutí,“ sdělil mluvčí. Vyšetřovatel pak zjistil, že příčinou vzniku požáru byla technická závada na stroji k drcení odpadu. U stroje docházelo k prokluzu klínového řemene a k velkému tepelnému namáhání.