„Celkově bylo případům o asi pět set méně než v předchozím roce. Rok 2008 tak patří mezi klidnější,“ zhodnotila ředitelka Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Jarmila Čičmancová.

Největší množství výjezdů připadá na pomoc po dopravních nehodách.

„Přestože jsme takových případů měli o sto méně než v předchozím roce, stále je to značně palčivé téma. Zvláště motorkáři v létě nás dost trápí. Havárií s nimi neubývá a následky bývají bohužel často tragické,“ konstatovala Čičmancová.

Naopak si pochvaluje snížení počtu požárů, za něž mohla nedbalost lidí nebo technické závady.

„Dalo by se říci, že částečně se na tom podílí i prevence, ve které hodláme ještě intenzivněji pokračovat i letos, ať už formou letáků, brožurek, či přednášek a cvičení pro děti,“ nastínila Čičmancová.

Přesto požáry stačily loni napáchat škodu za téměř 60 milionů.

„V tomto směru jsme však zaznamenali rapidní pokles proti dnes již předminulému roku, a to o téměř sto dvacet milionů,“ podotkla šéfka hasičů. Statistika je však ovlivněná tím, že v roce 2007 shořel v Uherském Brodě sklad pneumatik za několik desítek milonů korun.

Loni k těm nejzávažnějším případům patřilo opět vznícení pneumatik, a to v Bojkovicích za 3,1 milionu celý článek ZDE, či požár nákladního automobilu v Želechovicích za 3,4 milionu korun.

„Událostí, kde škoda překročila milionovou částku, jsme měli celkem patnáct,“ upřesnil dále mluvčí hasičů Ivo Mitáček.

Záchranářům se loni nevyhnulo ani několik kuriozních zásahů.

„Jedním z nich byl i výjezd do zoo v Lešné, kde v automatu na krmení pro zvířata uvízla ruka šestiletého chlapce. Každý zásah, kde se objevuje dítě, je pro hasiče zcela výjimečný a psychicky náročný. Už jen náš příjezd na místo zkomplikoval značný počet návštěvníků zoo i úzké uličky. Navíc jsme se s ničím podobným nesetkali, neznali jsme tedy konstrukci automatu a nemohli jsme použít ani hydraulické nářadí,“ připomněla Čičmancová.

Podobný případ se odehrál i v bytě na sídlišti Jižní Svahy, kde holčička strčila ruku pod ledničku a nemohla ji ani za pomoci rodičů dostat ven.

Hasiči loni začali nekompromisně postihovat ty, kteří je přivolali ke smyšleným událostem či k těm, které by mohly vyřešit soukromé firmy.

„Tento náš přístup se velmi osvědčil. Už jsme přestali být služkami a uklízet rozsypané skla nebo otevírat byty, i když nebyl ohrožen život nebo majetek. Přesto se loni objevilo pět lidí, kteří nás zneužili a teď musí zaplatit za výjezd techniky i hasičů. Mezi nimi figuruje například otevírání bytu,kdy nám muž tvrdil, že má na plotně vařící oběd, což nebyla pravda. V dalších událostech je to například i smyšlený požár či nehoda. Prozatím tyto případy nejsou uzavřeny,“ vysvětlil mluvčí.