„Pokud nahlížím do statistik, tak od 6. září jsme ve Zlínském kraji vyjížděli celkem třicetkrát. To znamená každý den,“ vypočítal Ivo Mitáček, tiskový mluvčí krajských hasičů.

Na Uherskohradišťsku zasahovali hasiči od uvedeného data u požárů ve venkovních prostorách celkem šestkrát. „Naštěstí při všech případech zatím nikdo nezahynul,“ poznamenal Mitáček, podle kterého je hlavní příčinou nekontrolovaného šíření „venkovních“ ohňů lidská nezodpovědnost. „Lidé často zakládají ohně za větrného počasí. To je základní chyba. Požár se totiž může rozšířit i za relativně slabého větru,“ varuje mluvčí. Z poznatků hasičů vyplývá, že plameny mohou vyšlehnout i u zdánlivě uhašeného místa, a to i po několika hodinách.

Dopadnout viníka prý většinou nebývá problém. „Majitelé pozemků jsou ve většině případů na místě a pomáhají oheň hasit. Proto se zjištěním pachatelů nebývá problém,“ podotkl Mitáček.

Ve statistikách hasičů ale figurují i požáry, u kterých je viník neznámý. Své o tom ví i sadař Jiří Pavelčík z Uherského Hradiště. „Za humny mé chalupy někdo spaloval trávu. Když se oheň rozšířil i na můj pozemek, pachatel zmizel. Naštěstí jsem si všiml kouře a oheň sám uhasil. Od té doby jsem ve střehu ihned, jakmile v blízkosti mého bydliště ucítím kouř,“ přiznal sadař.

Před několika dny například došlo k rozsáhlému požáru lesní louky nedaleko Salaše.

Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště se dvěma cisternami, kterou posílili dobrovolní hasiči ze Starého Města a Salaše.
Oheň zachvátil lesní školku a malé stromky na ploše asi 150 krát 30 metrů. „Požár vznikl v těžce přístupném terénu a hasiči měli velké problémy už se samotným dojezdem. Rozsáhlost požáru vyžadovala kyvadlovou navážku vody a časově dlouhý zásah. Postupné hašení jsme ukončili až po více než dvou hodinách,“ popsal případ Mitáček s tím, že škoda dosáhla 30 tisíc korun.

Hasiči doporučují, aby člověk, který něco pálí ve venkovních prostorách, měl u sebe vždy alespoň základní prostředky na hašení a mobilní telefon, aby v případě, že se oheň nedaří uhasit, mohl neprodleně kontaktovat hasiče.

Poměrně častými zakladateli požárů bývají lidé, kteří v případě rozšíření plamenů prchají od tábořišť. Pokuta za podobný prohřešek se může vyšplhat na jeden, ale i na 25 tisíc korun.

Některé z případů prošetřuje i policie. „Jedná se výhradně o případy úmyslného zapálení. Takových případů jsme od počátku letošního roku vyšetřovali na Uherskohradišťsku celkem osm,“ vypočítala mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.

Na nebezpečí požárů v tomto období upozorňují i někteří starostové obcí. Jedním z uvědomělých je i březolupský starosta Petr Kukla, který varování uveřejnil na obecním webu. „Informaci jsem obdržel od hasičů, a proto jsem považoval za povinnost obyvatele obce na nebezpečí vyplývající ze suchého počasí poukázat. I když pokud se nepletu, tak v Březolupech letos žádné strniště nebo jiná venkovní lokalita nekontrolovatelně nehořela,“ zapátral v paměti Kukla.