Již krátce před čtvrtou hodinou ranní vyjížděla jednotka do Holešova na Kroměřížsku, kde unikal v domě plyn z opraveného uzávěru. Hasiči uzavřeli přívod a na místo přijela pohotovost plynařů.

O hodinu později hořela v Chropyni kůlna a v ní uskladněné seno. „Před příjezdem hasičů se majiteli podařilo včas odtlačit osobní auto z blízkosti požáru do bezpečí. Hasiči požár postupně lokalizovali a uhasili. Musela být rozebrána poškozená konstrukce kůlny. Způsobená škoda dosáhla čtyři tisíce korun. Zásahem hasičů se však podařil uchránit další majetek za sto tisíc korun,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček s tím, že případ je nadále v šetření hasičů a policie.

Kolem půl sedmé ráno vyjížděli hasiči k likvidaci požáru trafostanice u kapličky v Bánově na Uherskohradišťsku. Požár uhasili po vypnutí proudu a na místo poté přijela výjezdová skupina energetické společnosti.

Krátce před polednem řešili i jeden planý poplach. „Profesionální i dobrovolní hasiči vyjeli na hlášený požár střechy střední stavební školy ve Valašském Meziříčí, který se však průzkumem na místě nepotvrdil,“ vysvětlil mluvčí.

V odpoledních hodinách kromě otvírání bytu v Kunovicích na Slovácku zachránili hasiči život Bernskému salašnickému psovi. Ten spadl v Otrokovicích do řeky Moravy. „Mladý pár venčil malé štěně u řeky, které se při volném pohybu dostalo do blízkosti toku, uklouzlo a spadlo do vody mezi pěší lávkou a jezem u Bělova. V proudu kousek plavalo a dostalo se do nepřístupného místa, odkud nešlo vytáhnout,“ přiblížil Mitáček.

Hasiči proto na laně spustili jednoho ze svých kolegů ve speciálním suchém obleku z příkrého třímetrového srázu k řece. Štěně tak zachránili a předali majitelům. „Shodou okolností jde o stejnou směnu hasičů, která má za sebou celou řadu podobných zásahů a v roce 2004 na Štědrý den zachránila srnku ze zamrzlého jezera,“ poznamenal mluvčí.

Ani v krajském městě nebyl klid. Kromě rozsáhlého požáru podkrovního bytu, který opustil jeho majitel i přes rozžehnutý adventní věnec, se stala jednomu mladému páru na sídlišti Jižní Svahy nepříjemná nehoda při smažení kapra. „Nezvládli banální požár, který vlivem základní chyby přerostl v nezvladatelný problém s následným zraněním obou lidí.

Při smažení totiž došlo k požáru vyhřátého oleje. Ten přikryli pokličkou, ale při následném výšlehu plamene odnesli hrnec do koupelny, kde se ho muž snažil uhasit pomocí vody ze sprchy. Následovala prudká reakce s rozstříknutím oleje a výbuchem plamenů v koupelně,“ popsal situaci mluvčí.

Dodal, že žena tak utrpěla popáleniny na rukách a muž v obličeji. Oba museli být ošetření a odvezeni do nemocnice k hospitalizaci. „Požár zachvátil koupelnu, kde poškodil vybavení. Případ je nadále v šetření,“ doplnil Mitáček.

V Nivnici na Slovácku hořel vpodvečer velkokapacitní seník. Požár tam způsobil škodu přes dva miliony korun. V hale bylo totiž uskladněno 350 tun sena a 360 tun slámy v balících. „Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Brodu se dvěma cisternami, kterou postupně posílily další jednotky sboru dobrovolných hasičů z Bánova, Vlčnova a Nivnice. Už při příjezdu hasičů byl z dálky vidět mohutný požár hořící haly v areálu místního družstva. Velitel zásahu rozhodl, že budou chráněny pouze okolní budovy a hořící materiál v seníku se nechá kontrolovaně vyhořet,“ informoval Mitáček.

Podotkl, že celý montovaný seník o rozměrech asi 20×60 metrů nebylo možné zachránit. „Šetření hasičů i policie bude pokračovat až po úplném vyhoření seníku, což může trvat několik dnů,“ objasnil mluvčí.

Nedaleko Nivnice, v Uherském Brodě, hořela ve čtvrt na devět večer střecha panelového domu na sídlišti u nemocnice. Nejpravděpodobnější příčinou vzniku požáru byla letící světlice nebo část zábavní pyrotechniky, která se dostala na střechu domu. Před příjezdem hasičů se podařilo nájemníkům z horních pater úspěšně použít domovní hydrant. Po natažení vody tak požár rychle lokalizovali a zabránili dalšímu šíření plamenů. „Hasiči požár dohasili, místo požáru překontrolovali a dům odvětrali,“ řekl Mitáček. Vyšetřovatel prý potvrdil, že došlo k požáru ochranné fólie pod sedlovou střechou, která byla na panelový dům postavena před dvěma lety. Způsobená škoda byla vyčíslena na sto tisíc korun, rychlým zásahem byl ale uchráněn majetek za nejméně půl milionu.

Hodinu před půlnocí vyjeli profesionální hasiči podruhé do Valašského Meziříčí, tentokrát do nemocnice. Pomáhali tam totiž s likvidací následků prasklého potrubí. Po uzavření přívodu vodu z oddělení následné péče odčerpali.