Požár, při kterém byl zraněn jeden hasič, se podařilo lokalizovat během dvou hodin. Vyšetřovatelům se také podařilo bleskově odhalit viníka.

„Když hasiči dorazili na místo, zjistili, že hoří nízký lesní porost a rákos u vodního kanálu. Plameny se navíc rychle šířily,“ uvedl mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. Na místě zasahovaly profesionální jednotky z Uherského Hradiště a Veselí nad Moravou, které posílili dobrovolní hasiči z Uherského Ostrohu, Kunovic, Veselí nad Moravou, Hluku, Ostrožské Nové Vsi a Moravského Písku.

„Vlivem větru se požár rozšířil i do nízkého i vzrostlého lesa. Velitel zásahu proto nechal na místo vyslat další jednotky hasičů a posilové cisterny s vodou. Byl vyhlášen druhý stupeň požárního poplachu,“ uvedl Ivo Mitáček s tím, že u požáru postupně zasahovalo osm jednotek hasičů ze Zlínského a Jihomoravského kra­je.

Při lokalizaci požáru došlo k výšlehu plamenů a k zasažení blízko stojícího dobrovolného hasiče. „Byl lehce popálen a nadýchal se nebezpečných zplodin,“ upřesnil mluvčí hasičů. Dobrovolný hasič z Veselí nad Moravou byl ošetřen lékařem zdravotnické záchranné služby a byl převezen do nemocnice na vyšetření.

Hasiči dostali plameny, které nakonec hořely na ploše 1000×1000 metrů, pod kontrolu asi po dvou hodinách, následně probíhalo dohašování. „Na řadě míst je nutné dohasit jednotlivá ohniska a zabránit tak jejich případnému rozhoření,“ poznamenal kole 17.30 hodin Ivo Mitáček.

Vyšetřovatel hasičů z Uherského Hradiště po ohledání místa požáru a zjištění dalších skutečností konstatoval, že v lokalitě bylo prováděno spalování biologického odpadu. Ve větrném počasí se plameny rozšířily a zasáhly nízký porost v otevřené krajině i v lese.

Byl zjištěn přestupce, který patří do kategorie fyzických podnikajících osob.

Pálení klestu je přitom aktuálně na území Zlínského kraje zakázáno Vyhlášením hejtmana. „To platí také pro podnikatele v lesním hospodářství. Konkrétně to znamená, že osoby hospodařící v lese mohou provádět pouze nezbytné práce spojené s hospodařením v lesních porostech bez použití otevřeného ohně,“ dodal Mitáček.