Požár v Polešovicích odhalila majitelka domku ve chvíli, kdy vešla do dětského pokoje v prvním patře objektu.

„Poté, co se na ni vyvalil kouř, vypojila elektrickou přípojku v zásuvce, seběhla dolů a vypnula hlavní jističe proudu v domě. Sama si však netroufala požár hasit a na pomoc si přivolala hasiče,“ popsal mluvčí Hasičského záchranného sboru Zlínského kraje Ivo Mitáček.

První na místo dorazili dobrovolní hasiči z Polešovic a Nedakonic, kteří pronikli do pokoje plného kouře a požár bleskově uhasili pomocí vysokotlakého proudu vody. Vyházeli ohořelé vybavení místnosti a zakouřené první patro odvětrali.

„Profesionálové z Uherského Hradiště, místo překontrolovali proti případnému dalšímu rozhoření,“ doplnil Mitáček.

Dodal, že celková likvidace požáru trvala přibližně hodinu a při požáru a následném zásahu nebyl nikdo zraněn. Vyšetřovatel hasičů zasažené prostory ohledal a vyslechnul poškozenou majitelku domu. Na tomto základě byla jako příčina vzniku požáru označena technická závada na starším televizoru.

Škoda, kterou plameny napáchaly, byla vyčíslena na sto tisíc korun.

Třicet minut před 16. hodinou museli hasiči zasahovat u požáru zemědělského přístavku v Hluku. Na místo vyjela jednotka profesionálních hasičů z Uherského Hradiště, kterou posílily sbory dobrovolných hasičů z Hluku, Vlčnova, Nivnice a Kunovic.

Jako první k požáru dorazili místní dobrovolní hasiči, kteří spatřili už prakticky kompletně celý přístavek v plamenech. S příjezdem dalších cisteren hasiči postupně rozvinuli větší množství vodních proudů a začali bojovat s plameny.

„I přes masivní hasební útok z mnoha stranl budovy se podařilo požár lokalizovat až po třiceti minutách. Celková likvidace požáru zabrala hasičům z pěti jednotek dvě hodiny. Po sražení plamenů museli hasiči část konstrukce přístavku rozebrat a postupně dohasit. Při požáru a zásahu nebyl nikdo zraněn,“ upřesnil Mitáček.

Místo ohledal i vyšetřovatel. Následkem požáru přišel majitel o přístavek a o uskladněnou zemědělskou techniku, palivové dřevo, krmivo a další věci. Místní folkloristé přišli o fašankový vůz, který tam byl také odstaven. Požárem způsobená škoda nebyla prozatím vyčíslena.

„Šetření příčiny vzniku požáru přivedlo prozatím vyšetřovatele hasičů k možnosti nedbalostního jednání seniora, který na sousedním pozemku spaloval ořez z větví stromů.Vlivem větru došlo k rozšíření plamenů k dřevěnému krytí přístavku a k zasažení objektu. Případ je nadále v šetření a jsou zkoumány i další možné verze,“ dodal Mitáček.

(vl, kO)