Personální změny se projeví i ve strojírenství a hutní výrobě. K hromadnému propouštění by ale ve firmách docházet nemělo.

Na konci loňského roku dokončili 140 výpověďmi rozsáhlé propouštění pouze ve staroměstském textilním závodu Slezan Frýdek-Místek. Další podniky podle Janíčka nesníží počet pracovních míst tak dramaticky. O práci přijdou hlavně zaměstnanci na dobu určitou. To potvrzuje ředitel Moravských skláren Květná Jiří Tesař. „Neprodlužujeme smlouvy na dobu určitou, ale výpovědi nedáváme. Ušetřit se místo toho snažíme reorganizací výroby z pětidenního provozu dvou pecí pouze na jednu pec,“ prozradil ředitel, který věří, že se ruční sklo v tuzemsku vyrábět nepřestane.

Větší propouštění se v příštím roce nechystá ani v České zbrojovce v Uherském Brodě. „Snížíme stav zhruba o jedno procento, což je asi patnáct lidí. Jedná se ale o běžnou fluktuaci. K dalšímu omezování by nemělo dojít díky dopředu smluveným zakázkám. Krize by mohla mít vliv pouze na přesčasy, které bychom mohli omezovat,“ upřesnil mluvčí zbrojovky Michal Moroz.

O práci nepřijde více lidí ani ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě. Přesto se tamní vedení na horší scénáře připravilo. „Zpracovali jsme ekonomické plány pro pesimistické varianty, které by nás mohly potkat. Obsahují i změny v počtu zaměstnanců. Momentálně ale žádné propouštění nechystáme, a to ani preventivní,“ poznamenal ředitel personálního oddělení strojíren Vladislav Ondrůšek.

Situace na trhu práce je podle Janíčka srovnatelná s loňským rokem. Na Hradišťsku tehdy v listopadu hledalo zaměstnání 4111 osob, letos v listopadu to je 4098 osob při míře nezaměstnanosti 5,1 procenta. K nepříznivému vývoji došlo v nabídce pracovních pozic. „Zatímco v říjnu jsme evidovali 2022 volných míst, v listopadu už číslo pokleslo na 1692,“ vyčíslil ředitel úřadu práce. Krize se ve firmách na Slovácku projevuje i částečnou nezaměstnaností.

To znamená, že firma nemůže přidělovat zaměstnanci práci v rozsahu běžné týdenní pracovní doby kvůli dočasnému omezení odbytu výrobků nebo služeb. „Ve firmách, kde působí odborové organizace, se podle neúplných informací dotýká částečná nezaměstnanost nejméně tisíce lidí,“ doplnil Janíček.

Obavy ze ztráty zaměstnání sužují řadu lidí. Jsou ale i tací, kteří se nenechávají rozhodit. „No co. Tak ztratím práci. Najdu jinou. Lidi by si měli uvědomit, že úspěch a neúspěch závisí na jejich hlavě a rukách, ne na finanční krizi nebo zaměstnavateli,“ uzavřel Hradišťan Josef Koželuha.