V březnu to bylo zhruba o 1 900 lidí více. V celé zemi byla v dubnu míra nezaměstnanosti 6,8 procenta. Údaje včera zveřejnilo ministerstvo práce a sociálních věcí.

1 volné místo=méně než čtyři uchazeči

„Pozitivní vývoj na trhu práce je způsoben poměrně velkou nabídkou pracovních míst v naší evidenci či těch, která nabízejí zaměstnavatelé přímo. Nyní tak na jedno volné pracovní místo připadají méně než čtyři uchazeči,“ informovala Miriam Majdyšová ze zlínského úřadu práce. Struktura uchazečů v evidencích úřadů práce podle ní neodpovídá požadavkům zaměstnavatelů.

V dubnu firmy tradičně poptávaly nejvíce zedníky, kamenáře, obkladače, svářeče, páječe, strojírenské profese či řidiče nákladních automobilů. Celkem mohly úřady práce nabídnout uchazečům 6 138 volných pracovních míst, o měsíc dříve to bylo 5 871. V nabídce ale převažují místa, která z dlouhodobého hlediska nelze obsadit uchazeči z evidence.

Nezaměstnanost se znatelně snížila ve všech okresech kraje. Na Zlínsku a Uherskohradišťsku v dubnu činila 5,7 procenta. Na Kroměřížsku a Vsetínsku se pohybuje nad hranicí osmi procent, ve srovnání s březnem to ale představuje pokles zhruba o jeden procentní bod.

Celkem bylo podle statistik úřadu na konci dubna ve Zlínském kraji bez práce 22 925 lidí, o 1 985 méně než v březnu. Do celkového počtu uchazečů jsou přitom započítáni také lidé, kteří jsou například nemocní nebo se účastní rekvalifikací, a nemohou tak okamžitě nastoupit do nového zaměstnání.