Například na Zlínsku sklidili farmáři z hektaru průměrně 5,06 tuny, vloni to bylo 3,9 tuny. V ostatních regionech je situace podobná. Zemědělci nyní sklízejí hlavně řepku, v některých oblastech ale technika již vyjela také do porostů ozimé pšenice či jarního ječmene.
Na Uherskohradišťsku již zemědělci sklidili i řepku, průměrný hektarový výnos činí 3,1 tuny. Ve srovnání s loňskem jde o velmi podobný výsledek. Na Zlínsku mají podniky pod střechou řepku z osmdesáti procent osetých ploch, výnosy jsou 2,69 tuny.
Nejvyšších výnosů zatím u řepky dosahují zemědělci z okresu Kroměříž, kde z hektaru sklízejí až 3,46 tuny, a na Vsetínsku. Zde je hektarový výnos kolem 3,2 tuny, meziročně asi o 400 kilogramů více.
Zemědělci tak očekávají, že letošní kvalita i celkové výnosy budou uspokojivé. Podle ředitele zlínské zemědělské agentury Františka Fojtíka ale může kvalitu obilí, které ještě čeká na pokos, negativně ovlivnit počasí, hlavně případné dlouhotrvající deště. Farmáři proto v plné míře využívají současného příznivého počasí k urychlení žňových prací.
Zemědělské podniky ve Zlínském kraji dosáhly loni u obilovin průměrného hektarového výnosu 4,6 tuny, celkem sklidily 266 273 tun obilovin. Celorepublikový průměr činil 4,17 tuny. Lépe než farmáři ze Zlínského kraji na tom byli jen jejich kolegové z Prahy, kde je ale nesrovnatelně menší výměra osevních ploch. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Podle ČSÚ zemědělské podniky ze Zlínského kraje letos sklízejí obilí z větší plochy než loni. Celková výměra osevních ploch obilovin činila v květnu 59 830 hektarů, což je o 2 100 hektarů více než ve stejném období loňského roku. Z celkové výměry obilovin připadá největší plocha, přes 30 tisíc hektarů, na ozimou pšenici. Následuje jarní ječmen, jenž farmáři zaseli na zhruba 12 tisících hektarech.