„Jsme připraveni zastavit všechny linky. Ve středu od 14 hodin ale budeme ještě jednat s vedením,“ informoval mluvčí odborové organizace v Moravia Cans David Šrott, člen Odborového svazu KOVO. Ředitel společnosti Martin Boaler namítá, že odbory přestaly vyjednávat. Sporný není jen nárůst reálných mezd, ale především garance požadavků v kolektivní smlouvě.

Situace ve firmě je podle slov Davida Šrotta už vyhrocená, má informace o zastrašování zaměstnanců a jiných nekalých praktikách, jako je například vyhrožování výpovědí. To se mělo ve společnosti dít především během hlasování, zda jsou ochotni zaměstnanci vstoupit do stávky. Souhlasnou odpověď obdrželo devítičlenné vedení odborů přibližně od 79 procent zaměstnanců, kteří se zúčastnili hlasování o stávce za uvedené požadavky.

Růžencová pouť v Uherském Brodě
Růžencová pouť: tisíce věřících i koncerty hvězd

Odbory a vedení Moravia Cans se nemůžou domluvit na zvýšení mezd a jiných bonusech. „Máme čtyři základní požadavky, které by měly být garantovány v kolektivní smlouvě, což vedení odmítá. Zvýšení mzdy letos o tři procenta a příští rok o pět procent. Bonus tisíc korun za docházku pro všechny a garance ročního bonusu,“ vyjmenoval David Šrott.

Dodal, že vedení nemá problém s podmínkami jako takovými, ale spíše odmítá jejich garantování. Podle vyjádření ředitele je v kolektivní smlouvě už zakotveno navýšení mezd, firma však chce garantovat pouze inflaci, ale odbory požadují více kvůli dobré ekonomické kondici společnosti.

Starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha ve své kanceláři.
Lídr ODS Stanislav Blaha odpovídal ON-LINE čtenářům Deníku

Podobné problémy jsou i u ostatních požadavků. Firma dává bonus za docházku jen části zaměstnanců, o kterých říká, že jsou pro ni nyní velmi potřební, my požadujeme jeho plošné vyplácení, protože na výrobě a výkonech společnosti se přece podílí všichni,“ uvedl mluvčí odborů s tím, že Moravia Cans nabízí různé benefity, ale zaměstnanci by spíše stáli o navýšení reálných mezd. Jednání by se měla podle obou stran tedy znovu nastartovat v následujícím týdnu. „Za naši stranu v tom nevidím problém. Kdyby odbory neodešly od procesu vyjednávání a nezamítly proces mediace, kolektivní smlouva by už pravděpodobně byla podepsána,“ sdělil Martin Boaler na dotaz o termínu podpisu kolektivní smlouvy.

V současné době se odbory připravují na časově neomezenou stávku. Reálný termín stávky je pak podle Davida Šrotta v týdnu od 9. října, pokud by byla jednání neúspěšná.

Veřejného projednávání se v kulturním domě zúčastnilo několik desítek Bojkovjanů.
Firmy v Bojkovicích odmítly smlouvu na odstranění pachu a hluku