Využil toho, co měli všichni doma, a začal ve větším nakládat okurky a zelí. Po otci a matce převzal za první republiky obchod smíšeným zbožím a usadil se v rodné obci, dnes součásti Uherského Hradiště.

Do té doby hodně cestoval. Coby legionář na východní frontě nuceně procestoval Sibiř a domů na Moravu se vracel přes Čínu, Japonsko, Kanadu a USA.

V cestování pokračoval i později v civilu, skoro třetina jeho sourozenců se totiž vydala hledat štěstí do Spojených států, hlavně do Chicaga a St. Louis.

„Cestou ze Sibiře se u nich stavil a po návratu do Československa se do Ameriky ještě jednou vrátil a zkoušel tam podnikat, právě v konzervářství. Později vyprávěl o zkušenostech, ale i chybách, které tam v byznysu udělal,“ vzpomíná vnuk zakladatele Otmy Pavel Machálek.

Doma se však dařilo. Objížděl trhy a nakupoval od tetiček a babiček přebytky jejich zeleniny.

„Prosadil se tím, že byl šikovný, ale pomohlo mu také to, že byl legionář. Ti totiž drželi dost pospolu a zřejmě i díky tomu dodával zboží třeba do uherskohradišťských kasáren,“ vypráví vnuk.

Nesmazatelná stopa se začala psát v roce 1938, kdy byla v červenci založena továrna OTMA.

Do ní Otakar Machálek vložil peníze spolu se dvěma švagry, odkoupili pozemky v rozvojové oblasti Mařatic a začali budovat.

„Díky tomu, že jeden ze švagrů byl německé národnosti, se továrna vyhnula německému správci,“ připomíná protektorátní dobu Machálek mladší.

Za druhé světové války musel Otakar Machálek řešit řadu problémů.

Mimo problémů s dopravou a zajištěním surovin se sám vydával do nebezpečí.

Nejen finančně totiž podporoval odbojové skupiny.

A když bylo po válce, místo nového rozvoje přišlo znárodnění.

V závodě, který založil, zůstal do roku 1949 ředitelem.

Pak jako schopný manažer dostal za úkol dát do pořádku Frutu Bzenec.

Místo odměny se mu komunistický režim odvděčil zatčením. Rodině zabavili také dům.

„Obvinili jej ze zkažení zboží, snad křížal, čímž měli poškodit socialismus,“ podotýká vnuk zakladatele podniku, který sám v devadesátých letech po restituci několik let vedl.

Čtrnáct měsíců byl pak Otakar Machálek vyšetřován a poté v inscenovaném procesu dostal čtyři roky vězení, z nějž jej propustili v 61 letech ve velmi špatném zdravotním stavu. O třináct let později zemřel.