Díky dohodě mezi Českem a Čínou by totiž podle šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) měli Číňané zakoupit letadla od Aircraft Industries a další firmy z Kunovic Evektor Asia Pacific za téměř miliardu eur (cca 27 miliard korun).

„Je tady čínský zájem, potvrzený písemně, že se odprodá dvacet letounů L-410 a tři sta padesát lehkých letadel," řekl Lubomír Zaorálek s tím, že k úspěšnému prodeji škodovek v Číně se tak přidává také letecká výroba.

Deník ve středu večer požádal o vyjádření generální ředitelku Aircraft Industries Ilonu Plškovou. Ta se však omluvila s tím, že má za sebou náročný program a k celé věci vydá prohlášení ve čtvrtek.

Podle ministra zahraničí jde o výsledek několikaleté snahy politiků otevřít nové odbytiště pro české výrobky. Účastníci ekonomického fóra na pražském Žofíně podepsali za účasti prezidentů Česka a Číny na třicet obchodních dohod v nejrůznějších oblastech. Dohody s čínskými firmami z české strany podepsaly například Škoda Auto, ČEZ, skupina J&T, Česká exportní banka nebo Český Aeroholding.

Podle přehledu uzavřených smluv zveřejněných Pražským hradem chce kunovický Aircraft Industries prodat 20 letadel L-410 za 111 milionů eur a v Číně postavit závod, který by ročně vyrobil 18 až 30 letadel se subdodávkami z Česka. Dohoda mezi Evektor Asia Pacific a Gungdong Longhao Group o prodeji malých letadel původem z Kunovic pak počítá s prodejem 300 letadel EV 55 a 50 malých letadel SSA celkem za 840 milionů eur.

Podmínkou pro prodej letadel bylo zvládnutí celého přípravného procesu, například certifikací. Mezi memorandy podepsanými v úterý u příležitosti návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga byla i technická dohoda o schvalování typových osvědčení, exportních osvědčení letové způsobilosti. Podobně je to s potravinářskými výrobky, uvedl Lubomír Zaorálek.

„My (politici) jsme udělali to, že jsme vytvořili rámec, do kterého může byznys vstoupit," řekl ministr zahraničí. Podnikatelé se podle něj sami musí rozhodnout, zda do obchodování vstoupí. To platí i pro diskutovaný kanál Odra, Dunaj, Labe.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) považuje za důležité, aby spolupráce s Čínou byla výhodná pro obě strany. „To, co pokládáme za důležité, je, aby tyto investice podpořily hospodářský růst v ČR," řekl Sobotka na tiskové konferenci po jednání vlády.

Česko podle premiéra usiluje o to, aby bylo centrem čínské ekonomické iniciativy Hedvábná stezka, zejména co se týče letecké dopravy do Evropy. „Bojujeme o to, abychom byli sídlem čínských finančních institucí, které se stejně chystají do Evropy a rozhodují se o tom, kde budou sídlit, platit daně a zaměstnávat lidi," prohlásil Bohuslav Sobotka.

V případě zájmu o budování kanálu Odra, Dunaj, Labe, které prosazuje prezident Miloš Zeman, jde podle něj pouze o studii proveditelnosti. Jeho případné vybudování je dalekou budoucností.

Podle Lubomíra Zaorálka se díky uzavřeným smlouvám otevírají českým podnikům nejenom čínské, ale i asijské trhy. Návštěva čínského prezidenta je podle něj hodnocena z obou stran jako úspěšná. „Zvedla úroveň česko-čínských vztahů. Potřebovali jsme to proto, že jejich zatím byla dost slabá," poznamenal.

Související Aircraft Industries: zaměstnanci na 60% platu