„Hlavní příčinou této změny je celosvětová finanční krize. Ta už se totiž začíná projevovat i v našem kraji,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Podle ní už evidovali první firmu, která propustila větší množství zaměstnanců najednou.

Jedná se o slušovický TNS Service, ten se zabývá montáží a výrobou autopříslušenství. „Ke třicátému listopadu tohoto roku propustila firma devětatřicet lidí. Nikdo z nich se sice u nás ještě nezaregistroval, ale očekáváme je v nejbližších dnech,“ podotkla mluvčí.

Důvodem k propuštění téměř čtyř desítek lidí je nedostatek zakázek. „Kvůli krizi v automobilovém průmyslu nebylo pro všechny zaměstnance dost práce,“ sdělil asistent jednatele TNS Service Jiří Klouda. „Byli jsme tedy nuceni snížit stavy zaměstnanců,“ doplnil.

Podle mluvčí úřadu práce se ostatní firmy snaží úbytek zakázek řešit nejrůznějšími způsoby. Ať už omezením výroby nebo propouštěním zaměstnanců se smlouvou na dobu určitou nebo ve zkušební lhůtě.

Právě kvůli tomu míra nezaměstnanosti ve Zlínském kraji vzrostla. Zatímco letos v říjnu dosáhla hodnoty 5,28 procenta, v listopadu to bylo 5,41 procenta.
Nejvíce lidí bez práce bylo na konci listopadu opět v okrese Vsetín, a to 6,51 procenta. Nejméně, 4,46 procenta, na Zlínsku.

Vedle zvýšení celkového počtu uchazečů o zaměstnání došlo také ke snížení počtu nahlášených volných pracovních míst. Na konci listopadu evidovaly úřady práce celkem 5 862 volných pracovních míst, což je o 900 volných pracovních míst méně než na konci předcházejícího měsíce.

Vzrostl tak počet uchazečů na jedno volné pracovní místo a to z 2,6 na konci měsíce října na 3,1 na konci listopadu.