„Nic není rozhodnuto, je třeba, aby lidé přišli také k druhému kolu voleb," říká v rozhovoru Ivo Valenta, který počítá s tím, že se teď stane terčem nejrůznějších výkřiků.

Co říkáte na výsledek voleb?
Výsledek voleb mne velmi překvapil. Více jak 14 tisíc hlasů, které jsem získal v prvním kole, jsem opravdu nečekal. Všem voličům proto velmi děkuji, každého jednoho hlasu si velmi vážím a zároveň je pro mne velkým závazkem. Ať už druhé kolo dopadne jakkoliv, jen tyto hlasy jsou pro mne obrovským signálem o podpoře, kterou mám na Slovácku. Věřím, že mi z nebe držel palce i můj táta, na jehož odkaz jsem rozhodnutím kandidovat do Senátu hrdě navázal. Nicméně jsme teprve v poločase, a proto bych velmi rád požádal všechny, kteří mi dali hlas v prvním kole, aby přišli již tento pátek a sobotu znovu k volbám a opět vzkázali světu, že nám jde společně o to, abychom pomohli Slovácku.

Teď vás čeká druhé kolo. Budete měnit nějak vaši kampaň?
Nic se nezmění. Kampaň povedu stejným způsobem, jakým jsem ji vedl dosud. Jsem totiž pořád stejný, ať už to bylo před volbami, během kampaně nebo po volbách. Na nic si nehraji a své názory nijak neměním. Doposud jsem si kampaň doslova užíval a těším se, že v tom budu pokračovat. Určitě se opět vydám mezi lidi do několika kaváren a hospůdek. Na středu 15. října chceme připravit Druhé kolo s piVOŠEM, těším se na další mnohá osobní setkání, ale i diskusi na facebooku, který se stal doslova každodenní součástí mého života. :-)

Doposud byl proběh kampaně poměrně klidný, nicméně vítězství vaší osoby vyvolalo poměrně bouřlivou diskusi. Očekáváte, že se druhé kolo nějak vyhrotí?
Již na začátku jsem řekl, že povedu pouze korektní kampaň a nebudu se nijak negativně vyjadřovat proti kterémukoliv z dalších kandidátů do Senátu. A své slovo dodržím i teď. Na druhou stranu nejsem slepý a ani hluchý a je mi jasné, že se teď stanu nepřehlédnutelným terčem. Někteří jedinci mi budou vyčítat podnikání v loterním průmyslu a přitom neřeknou, že se na zisku skupiny podílí jen z poloviny, že dává práci tisícům lidí a že jde o legální a státem povolené a regulované podnikání. Budou mi vyčítat Monako, ale už neřeknou, že je v dnešním globalizovaném světě úplně jedno, kde bydlíte, ale daleko důležitější je, kde máte srdce, investujete a pomáháte. Budou mi vyčítat mezinárodní strukturu firmy a přitom zapomenou uvést, že za poslední čtyři roky jsme odvedli státu na daních přibližně 2,8 miliardy Kč. Budou tvrdit, že jako senátor nebudu schopný splnit nic ze svých slibů, protože senátor je podle nich vlastně k ničemu, ale už neřeknou, že se jen bojí toho, že někdo konečně začne v Praze hájit regionální zájmy, nebude členem jejich partají a netouží pro prebendách a politických handlech. Ano, stanu se terčem, ale nevadí mi to. Jsem na to zvyklý a ze svých názorů neustoupím.

Jste připraven na to, že se příští týden můžete stát senátorem? Jak to změní váš život?
Nepředbíhejme, vítězství v prvním kole nemusí ještě vůbec nic znamenat. Nejdůležitější teď je, aby lidé přišli i k druhému kolu voleb a vybrali si ze dvou kandidátů toho, který má hájit jejich zájmy v horní komoře parlamentu. Nicméně k vaší otázce. Ano, jsem na to připraven, jinak bych ani o kandidatuře neuvažoval. Mým jediným cílem je společně se všemi aktivními lidmi na Slovácku pomoct tomuto regionu. Jsem připraven se obklopit předními odborníky i slováckými ambasadory z nejrůznějších oblastí lidského života, táhnout s nimi za jeden provaz a intenzivně pracovat na řešení problémů místních obyvatel, živnostníků a malých firem, ale i stovek spolků, které se dobrovolně a nezištně věnují kultuře, sportu nebo jiným neziskovým projektům. Nabízím své bohaté životní i zahraniční zkušenosti. A je jen na voličích, jestli dají za pravdu škarohlídům a kampani, která se teď proti mně spustí, anebo i ve druhém kole senátních voleb řeknou, že chtějí, aby se Slovácko stalo perlou Evropy.