Případ, o němž jako první informovaly Novinky.cz přímo souvisí s nasazením granátů našimi vojáky v Afghánistánu. Ti si na tyto granáty za 39 milionů korun stěžovali hned rok po jejich nákupu při střelbách, kdy jich údajně ze čtyřiceti dvanáct selhalo. S velkou pravděpodobností tak případ skončí u soudu.

„Reklamovala se jedna série, ale zhotovitel reklamaci neuznal a do současnosti nebyla ukončena," konstatoval Vladimír Lukovský z tiskového oddělení Ministerstva obrany České republiky. Zbylé série pak ale ministerstvo nereklamovalo v dvouleté záruční lhůtě. Ta uplynula v listopadu a prosinci 2011. „Vyjednávání se společností Zeveta zatím nevedla k uspokojivému výsledku. V současné době proto posuzují případ ministerští právníci, kteří mají navrhnout další postup, včetně možnosti bránit se soudní cestou," dodal Vladimír Lukovský.

Generální ředitel Zevety Bojkovice Radoslav Moravec upřesnil, že šlo o dodávku granátů pro ministerstvo obrany, u nichž v Zevetě na zakázku armády provedli přelaboraci hlavic. Ty s průbojným účinkem podle jeho slov nahradili hlavicemi termobarickými, dodanými subjektem ministerstva obrany, Vojenským technickým ústavem ve Slavičíně. „Armáda si tehdy objednala výměnu hlavice na granátech vyrobených někdy koncem 80. let. Neobjednali si ale výměnu dalších s tím souvisejících pyrotechnických prvků," uvedl Radoslav Moravec a dodal, že šlo o změnu na přání uživatele (tedy ministerstva obrany). „Stojím si za tím, že jsme odvedli kvalitní práci, nehledě na to, že jsme tyto granáty vyvezli také do zahraničí a doposud nikdo nic nereklamoval. Dost mě to štve, protože v současnosti máme dojednané kontrakty přesně na tuto zbraň za jeden a tři čtvrtě milionu dolarů," poznamenal generální ředitel Zevety Bojkovice. Ten navíc dodal, že na to, co si armáda v Zevetě objednala, vydal jejich Vojenský technický ústav ve Slavičíně stanovisko, v němž se uvádí, že je vše v pořádku. „Navíc tato zbraň vyhověla testům v lednu 2011 na střelnici v Libavé. Protokoly z těch zkoušek můžu kdykoliv předložit. Dokonce máme i videonahrávky ze střelnice v Bzenci, kde byl účinek těchto granátů stoprocentní," argumentoval Radoslav Moravec.

K případu se vyjádřil také starosta Bojkovic Petr Viceník, kde Zeveta patří už desítky let k největším zaměstnavatelům. „Problém může nastat v každé firmě. Proto doufáme, že se tato situace zdárně vyřeší a zbrojovka bude fungovat v našem městě dál jako doposud," nechal se slyšet bojkovický starosta.