Luhačovická škola se tak stala kromě Chebu či Hradce Králové jedním z mála míst v republice, kde je možné toto řemeslo vystudovat. Za to vděčí Pavlu Celému, který vznik tohoto oboru inicioval.

Celý je houslař, jež má ve Zlíně houslařskou dílnu a stará se o nástroje například zlínské filharmonii. Před několika lety hledal způsob, jak si zajistit nástupce.

„Protože se na naší škole už delší dobu vyučuje uměleckořemeslnému zpracování dřeva, rozhodli jsme se na spolupráci s panem Celým přistoupit,“ sdělil ředitel odborné školy Karel Miklička.

Houslař sám některé předměty vyučuje.

„Jedná se o praxi, kterou žáci vykonávají přímo v mé zlínské dílně a pak také předměty jako akustika, dějiny hudby a technologie výroby, na které ve škole nejsou dostatečně vybaveni,“ uvedl Celý.

„Jsem rád, když vidím, že v mém celoživotním díle bude mít kdo pokračovat,“ dodal s úsměvem.

Ke studiu, které je zakončeno maturitou, se může přihlásit kdokoliv, aniž by na housle hrál. Podmínkou pro přijetí je však složit přijímací zkoušku. Ta se skládá z talentovek, osobního pohovoru a písemného testu. Každý rok však mohou uspět jen dva uchazeči.

Jednou z těch šťastných, kteří se na školu dostali, je nynější studentka třetího ročníku Sabina Bubeníková.

„Původně jsem se hlásila na keramiku, ale když mi došel o prázdninách dopis se seznamem učebnic, byl v obálce i informační leták, že se otvírá obor houslařství. To mě zaujalo, a nakonec jsem se pro něj rozhodla,“ řekla studentka.

Dodala, že je jedinou dívkou, která tento obor v Luhačovicích studuje.

Náplní není jen vyrábět nové nástroje, ale také dokázat opravit staré. Jedná se o náročnou práci. Ruční výroba jedněch houslí trvá mistrovi téměř měsíc. Cena takového kusu se pohybuje v řádech desítek tisíc.