Kvalitou zpracování i jakostí kovu se mince ražené u našich východních sousedů mohou čile srovnávat se špičkovou světovou konkurencí. Ostatně historie kremnické mincovny, kde byla vyražena i poslední stříbrná novinka, je obdivuhodná a tamní mistři si nedovolí hazardovat se jménem, které se opírá o tak významnou tradici.

„Na líci mince je zobrazena historická veduta Trnavské univerzity s Katedrálou svatého Jana Křtitele. Rub zdobí kompozice významných trnavských památek, která je doplněna zobrazením Panny Marie Trnavské,“ popsal Ladislav Gášek z portálu www.Zlate-Mince.cz. Poznamenal, že autorem působivého námětu je uznávaný slovenský umělec Roman Lugár.

Stříbrná mince má průměr 40 milimetrů a hmotnost 33, 63 g. Ražena je v provedeních běžná kvalita a proof (luxusní sběratelská verze). Emise jsou početně limitované, u běžné kvality se jedná o celkový náklad 8 150 kusů. Mincí v provedení proof bude o 1800 více.

Stříbrné mince z Kremnice jsou atraktivní kvalitou i příznivou cenou - rub mince s tematikou Trnavy

Trnava

Slovenské krajské město Trnava se nachází v centru Trnavské pahorkatiny, asi 45 kilometrů od Bratislavy. Trnava vyrostla v místě prastaré obchodní křižovatky, první písemná zmínka o osadě pochází z roku 1211. Město se těšilo z výhod svobodného královského města, prvního na území dnešního Slovenska. Toto privilegium mu v roce 1238 udělil uherský král Béla IV. Ve městě se vedle obchodu rozvíjela řemeslná výroba, důležitou roli díky úrodné půdě hrálo i zemědělství. Trnava se už ve třináctém století dočkala velmi kvalitního opevnění: původní valy, které propojovaly cihlové věže, byly později nahrazeny zděnými hradbami. Po požáru na přelomu 13. a 14. století se město rozšířilo západním směrem a vzniklo dnešní Trojičné náměstí.
Na důležitosti město získalo v šestnáctém století. V roce 1543 se totiž do Trnavy z obav před tureckými vpády přestěhovalo ostřihomské arcibiskupství. Město se tak rázem stalo kulturním a náboženským centrem uherské země. Centrum Trnavy, bohaté na historické památky, bylo vyhlášeno památkovou rezervací. Mezi nejvýznamnější stavby patří původně románský kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl později přestavěn do barokní podoby. V přilehlém klášteře se dnes nachází Západoslovenské muzeum.