Nad jeho výsledky a o dalším postupu tak diskutovali až na posledním zasedání ve čtvrtek 12. ledna. Závěry jsou však jasné. Tato instituce se tak postavila do dlouhé řady dalších odpůrců štěrkopískové těžby na Ostrožsku, vedle 58 obcí, vedení Zlínského kraje, hygieny i občanských iniciativ.

„Jsme nesmírně potěšeni stanoviskem a zodpovědným postojem JMK odmítající těžbu. Z našeho hlediska to jen potvrzuje naše obavy, že by se těžbou odkrylo významné ložisko spodních vod a došlo by k jeho nevratnému znehodnocení, což by mělo hluboký dopad na obce Jihomoravského, ale i Zlínského kraje," pochvalovala si postoj JMK Martina Hýžová vystupující za občanské sdružení Zelená Hráz.

Jakou roli bude hrát posudek, s nímž dotčené obce chtějí představitelé JMK seznámit v polovině února, vysvětloval radní pro životní prostředí Jihomoravského kraje Miroslav Kubásek. „S těmito dokumenty jsme vstoupili do správního řízení Obvodního báňského úřadu. Právě tam se rozhoduje o povolení těžby a naše stanovisko je tak dalším krokem k tomu, aby těžaři neuspěli," sdělil.

SLEDUJEME Snahu o těžbu písku mezi Uherským Ostrohem a Moravským Pískem

Roli JMK a vypracované odborné studie však nechtěl příliš přeceňovat zástupce těžařské firmy Pavel Josefus. „Jedná se o interní materiál JMK, který jsem osobně ještě neviděl, takže se k němu nemůžu konkrétně vyjadřovat. Nevíme, kdo ho vypracovával, kolik na to měl času, s jakými informacemi pracoval. Máme ale už zkušenosti, že v minulosti byla slovem odborný označena spousta posudků, které se s celým problémem vypřádaly na pár stranách a vycházely pouze ze zlomku informací," poznamenal Pavel Josefus. Z jeho hlediska se tak pro těžaře nic nemění. „Už podle dřívějších prohlášení zastupitelů JMK jsme předpokládali nepodpoření našeho návrhu těžby, proto nás výsledky posudku nijak nepřekvapily. Vše se tak rozhodne ve správním řízení," dodal.