Výrobní společnosti Kovárna Viva, Mitas či Konty G Trade, které tam sídlí, však spatřují ve změně označení území nejistotu pro rozvoj svých aktivit.

Na zasedání stál při soukromnících klub zastupitelů ČSSD, KSČM i KDU-ČSL. Předkladateli materiálu, náměstku primátorky Miroslavu Šenkýřovi (ODS), který zatím s jistotou tvrdí, že nový územní plán současnou činnost firem neohrozí, chyběla pro schválení nadpoloviční většina hlasů a návrh stáhl.

Koncept připravovaného územního plánu počítá s tím, že budou do smíšené zóny centra města patřit budovy ve východní části areálu Svitu až po takzvanou padesátkovou řadu včetně, ohraničené železnicí v komplexu. Zbývající plocha má zůstat tvrdou výrobní. Do smíšené by tedy kromě budovy krajského úřadu patřila například výroba gumárenských směsí firmy Mitas.

„V budově 33 nám pracuje dvanáct set lidí a jedná se o čistě výrobní plochu. Pokud se staneme smíšenou, znamená to jistý střet. Cítíme se ohroženi a v konečném důsledku to vnímáme i jako konec podnikatelské činnosti,“ říká místopředseda představenstva společnosti Josef Křemeček. Za firmu podal prý dříve i v tomto měsíci nesouhlasnou připomínku.

Stejně tak se nelíbí plánovaná změna společnosti Konty G Trade ani řadě dalších, upozornil předseda Sdružení podnikatelů Baťova areálu Zlín Čestmír Vančura.

„Má se dělat tak zásadní rozhodnutí s naprostou ignorací těch, kterých se to nejvíce týká. V areálu je specifická výroba. Aby zůstala zóna čistě výrobní, je pro její budoucí rozvoj extrémně důležité. Jsem z toho zklamán a vůbec tomu nerozumím,“ míní Vančura.

Zklamán je však také předkladatel materiálu náměstek Šenkýř, který očekával, že se podaří na zastupitelstvu jednu z variant územního plánu odsouhlasit.

„Prostory označené jako smíšená obchodní zóna jsou jasně definovány vyhláškou. Stávající výrobu firem rozhodně neomezí, rozvoj je otázkou dohody mezi městem a podnikateli,“ ubezpečil.

První náměstek primátorky Martin Janečka (ČSSD) však oponuje, že pokud připomínky podnikatelů do konceptu zapracovány nebudou, není nijak závazné, že tam výroba zůstane.

„Ať se územní plán změní podle požadavků firem, které jsou v areálu. Tohle je pro nás alfa omega,“ řekl nekompromisně Janečka s tím, že současnou variantu plánu sociální demokraté rozhodně nepodpoří.

Jak však dále vysvětlil Šenkýř, vyhláška, kterou město může následně situaci v areálu regulovat, prý skutečně může podnikatelům buď zkomplikovat život, nebo naopak činnost ještě více zpřístupnit.

„O tom, co v areálu bude možné, lze však dále diskutovat. Nechceme omezit stávající využití komplexu, ale využít prostory pro rozvoj města,“ doplnil.

Podobný názor jako náměstek má i primátorka Irena Ondrová (ODS), která se chystá uspořádat s podnikateli a zástupci radnice schůzku.

„Písemné připomínky se předkládaly do určitého termínu. ČSSD to učinila písemně až nyní. Rozhodně to není tak, že někdo ničí zájmy podnikatelů a někdo je jejich ochráncem. Jedná se o nedorozumění,“ míní primátorka.

Je podle ní nutné hledat kompromis, aby se východní část areálu rozvíjela i jiným způsobem. „Podnikatelé se logicky bojí například možné blízké bytové výstavby a následných problémů s hlukem. Ale vyhláška může být regulována i jinak,“ uzavřela Ondrová.

Náměstek Šenkýř se chystá s ČSSD projednat i další připomínky, které se týkají například plánované pravobřežní komunikace podél řeky Dřevnice směrem z Otrokovic do Zlína, průjezdnosti bývalého továrního areálu či využití oblasti mezi Prštným a Loukami.

Termín, do nějž předloží znovu materiál týkající se územního plánu zastupitelům, zatím neprozradil. Podle propočtů tak však může učinit až v případě, že při ODS bude stát alespoň jeden z dalších politických klubů.