Nejvýrazněji pocítila krizi ruské měny firma Aircraft Industries v Kunovicích, která se zaměřuje na výrobu letadel a jejím největším odběratelem je právě Rusko.

„Dodávat v rublech je pro nás nyní katastrofa. Strašně nás to poškozuje," uvedla generální ředitelka Aircraft Industries Ilona Plšková, podle níž oslabováním ruské měny přichází tato fabrika na výrobu letadel o desítky milionů korun. Přesné dopady na jejich hospodaření ale budou znát až v následujícím roce. Zatím v Aircraftu čekají, jak se bude kurz pohybovat. „Podle toho upravíme své plány na příští rok," dodala Ilona Plšková.

Tradičním obchodním partnerem Ruska je také Česká zbrojovka Uherský Brod, která celou situaci bedlivě sleduje. „Minimálně budeme muset hledat nové obchodní partnery v jiných regionech. Ztráty je však předčasné hodnotit," nechal se slyšet viceprezident pro vnější komunikace České zbrojovky Radek Hauerland. Podle jeho slov neuzavřeli zbrojaři z Komenského města od 1. srpna letošního roku s Ruskem žádný obchod.

Už dvacet let působí v Rusku výrobce potravinových produktů Hamé, jež má své sídlo v Kunovicích. Tržby společnosti plynoucí z ruského trhu ročně překračují půl miliardy korun. Po Česku a Slovensku je tak Rusko pro Hamé třetím nejvýznamnějším trhem.

„Hovořit o dopadech je však zatím předčasné, zvláště když se nyní jen velmi těžko předvídá, jak se celá situace vyvine," uvedl mluvčí Hamé Petr Kopáček. Doplnil, že ruskému trhu ale nadále věří. „I proto nyní od nového roku posilujeme o stovku nových pracovníků náš ruský závod v obci Bogoljubovo, který zajišťuje většinu dodávek pro tamní trh, " dodal Petr Kopáček.

Ruská měna v tomto týdnu oslabila vůči dolaru kolem dvaceti procent, od počátku roku je to více než padesát. Podle ekonomů se na pádu rublu podepsal propad cen ropy na světových trzích, konflikt na Ukrajině i protiruské sankce Západu.