První zákazníci už se objevují v prodejnách s lyžemi. „Nakupujících přibývá, ale větší nápor čekáme až v listopadu,“ řekla majitelka valašskomeziříčské prodejny Temos Sport Radislava Jindrová. Stejně odhadují začátek sezony servisy. „Pokud bude počasí přát, otevřeme během pár týdnů. Teď seřizujeme stroje, abychom byli připraveni na první zájemce,“ sdělil majitel uherskohradišťské půjčovny a servisu Jaroslav Smetana.

Kvůli loňské mírné zimě mají obchodníci ještě zásoby zboží na skladech. „Nové lyže jsme neobjednali, nabízíme, co zbylo z minulého roku,“ informoval Pavel Žurek, prodejce kroměřížského obchodu se sportovním vybavením Antonín Vrzal.

Po zkušenostech s nízkým prodejem lyží v minulé sezoně se firma soustředí především na svůj velkoobchod s běžkami. „Bohužel letos prodejci mají zůstatky na skladu, a proto neobjednávají tolik zboží, kolik bychom si představovali,“ litoval Žurek.

Lidé, kteří si pořizují své první lyžařské vybavení, by se měli snažit najít prodejnu, kde získají odbornou radu. „Vyškolený prodejce umí zájemci vybrat lyže podle váhy, výšky, hmotnosti a lyžařské zdatnosti,“ konstatovala majitelka Temos Sport Radislava Jindrová.

Podle ní se často stává, že neschopný personál prodá laikovi pro něj nevhodné zboží. Lyžování je potom spíše utrpením a může dokonce ohrozit i bezpečnost sportovce. „Pro začátečníky je lepší plastové vázání, kombinované s kovem doporučujeme zkušenějším lyžařům,“ uvedla Jindrová. Lyžařský nováček musí počítat s výdajem za lyže kolem pěti tisíc, středně kvalitní základní vybavení s vázáním pro pokročilé pořídí zákazník za šest až devět tisíc korun.

Finančně nákladný je nákup pro rychle rostoucí adolescenty. „Radikálně se jim mění váha i výška, to je pak potřeba pořizovat každoročně lyže nové,“ upozornila Jindrová. To je jeden z důvodů obliby komisního prodeje. „Vybavení v dobrém stavu může klient výhodně prodat a opatřit potomkovi větší,“ vysvětlila.

Stejná pravidla výběru jako u lyží platí pro nákup snowboardů. „Měkčí jsou dobré pro amatéry, na prknech s titanovou vložkou by si mohli ublížit,“ poznamenala prodavačka zlínského obchodu Hope Sport Jana Krčmová.

Snowboard lze pořídit za tři až šest tisíc. Jeho obliba podle oslovených prodejců roste u všech věkových skupin. „Nejvíce zájemců je mezi mladými lidmi, ale objevují se stále častěji i zákazníci střední a starší generace,“ tvrdila Krčmová.

Běžecké lyže kupuje především střední a starší generace. „Jsou to lidé, kteří „běžkovali“ již dřív a mají k tomuto sportu vztah,“ podotknul kroměřížský prodejce Žůrek. Cena běžek s odlehčeným dřevěným jádrem pro rekreační sportovce se pohybuje v rozmezí od tisíce do dvou tisíc korun. „Zdatnější sportovci si kupují kvalitnější, s vázáním přímo na běžce, zaplatí za ně od dvou do čtyř tisíc korun,“ upřesnil prodejce.