Takzvaný carport bude mít výkon 474 kW a vyrobí pro společnost, která je součástí mezinárodní skupiny Colt CZ Group, celkem 486 MWh elektrické energie, což odpovídá spotřebě přibližně 140 běžných domácností. Uspoří se tím zároveň 260 tun CO2, což je množství, které ročně pohltí 32 hektarů lesa. Veškerá elektřina z 718 panelů bude spotřebována v areálu zbrojovky.

Ochrání auta a vyrobí elektřinu 

„Nové parkoviště využijí zejména naši zaměstnanci, a také přijíždějící hosté a obchodní partneři. Při jeho výstavbě jsme se rozhodli postupovat co nejvíce inovativním a zároveň k přírodě šetrným způsobem. Veškerou vyrobenou elektřinu spotřebujeme přímo v uherskobrodském závodě, díky čemuž zvýšíme naši energetickou soběstačnost a zároveň učiníme naši výrobu o stupínek ekologičtější,“ řekl generální ředitel a předseda správní rady České zbrojovky Jan Zajíc.

Aircraft Induetries v září 2023. Výrobní závod letadel L 410 UVP - E20 a L410 NG.
VIDEO: Jak vzniká letadlo. Nová letadla z Kunovic odletěla do Uzbekistánu

Carport zároveň ochrání auta zaměstnanců a návštěvníků před rozmary počasí. V zimě bude chránit auta před napadaným sněhem, v letních měsících má vozy naopak stínit od silného slunce, takže se zaměstnanci nebudou po práci vracet do nepříjemně přehřátých vozů.

Dvojí využití prostoru

Jsme rádi, že právě nás si Colt CZ Group vybral pro výstavbu inovativního projektu solárního carportu, který je druhým největším u nás v České republice. Díky solárním panelům na carportech je daný prostor využit dvakrát, tzn. nejen pro parkování automobilů, ale i pro výrobu elektřiny. Jako bonus jsou zaparkované automobily kryty před nepřízní počasí,“ dodal generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Největší tuzemská fotovoltaika zastřešující parkoviště se nachází přímo u Jaderné elektrárny Dukovany.

Spalovna - CTZ v Mařaticích
Další krok k modernizaci spalovny v Hradišti, potřebná dokumentace je kompletní

Česká zbrojovka a.s. se sídlem v Uherském Brodě, založená v roce 1936, je hlavním evropským provozním závodem skupiny Colt CZ Group. Vyrábí ruční palné zbraně pro komerční využití i ozbrojené složky. Její produkty jsou úspěšné i ve sportovní střelbě dle pravidel IPSC, pro kterou vyrábí špičkové sportovní pistole.

Své výrobky exportuje do více než 90 zemí světa. Společnost je součástí globální skupiny Colt CZ Group, která sídlí v České republice a zaměstnává více než 2000 lidí ve svých výrobních závodech v České republice, Spojených státech, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku a Maďarsku.