„Úpadek poptávky po ozdobených výrobcích je způsoben několika faktory. Za prvé jde o špatnou platební morálku některých odběratelů z Ruska, za druhé si začali Rusové ve velkém kupovat stroje na dekorace, takže to už zvládnou sami a také hraje roli pětatřicetiprocentní clo Ruska na dekorativní sklo, takže nejsme cenově konkurenceschopní ve srovnání s tamními firmami,“ sdělil důvody snižování stavů ve sklárnách jejich ředitel Marek Mikláš.

Ten tak potvrdil informaci, kterou na dnu otevřených dveří skláren v Květné prozradil majitel společnosti Crystalite Bohemia Lubor Cerva. Právě pod ni totiž spadá i závod v Květné.

„Půjde o desítky lidí. V dekoracích bohužel nevidím budoucnost i kvůli tomu, že si dnes nakupují stroje firmy v daných zemích a po nás chtějí pouze čistou sklenici, kterou si dozdobí,“ přiznal Lubor Cerva.

Pro zaměstnance skláren ve Strání se tak jedná o pořádně ledovou sprchu v porovnání s informacemi, které se k nim donášely v posledních měsících.

Lubor Cerva se totiž nechal slyšet, že chce prodat závod ve Světlé nad Sázavou, tedy společnost Crystalite Bohemia, nicméně sklárny v Květné z tohoto prodeje vyjmout. Ty by nově měly fungovat samostatně a v příštích letech rozvíjet svůj potenciál.

„Rozhodně chceme zvyšovat platy, posílit obchodní oddělení a proniknout na nové trhy. Jedním z nich by mohla být Amerika, kde sklárny v Květné budou mít svůj vlastní prostor přímo na Manhattanu,“ popsal plány Lubor Cerva.

K oddělení obou závodů by mělo dojít v říjnu letošního roku. Sklárny v Květné by pak měly vystupovat pod hlavičkou Cerva Bohemia. Série propuštění podle Marka Mikláše přijde na řadu nejdříve v horizontu dvou až tří měsíců.

„Upřímně, tuto informaci slyším poprvé a jsem z ní zaskočený. Určitě budeme mluvit s vedením skláren a budeme chtít znát důvody propuštění jejich zaměstnanců. Jaký zvolíme další postup, to nedokáži v současnosti říct,“ sdělil zaskočený místostarosta Strání Antonín Reňák.