Hrušky jsou chutné, šťavnaté, snadno stravitelné a zajišťují rychlý přísun živin.

Pojídáním hrušek však nepotěšíte jen své chuťové pohárky, ale prospějete i svému zdraví. Hrušky skvěle čistí střeva a pomáhají nám vylučovat z těla škodlivé látky, díky kyselině listové podporují krvetvorbu a posilují náš imunitní systém.

Hrušky však zároveň patří mezi nejproblematičtější alergeny a právě konzumace tohoto ovoce způsobuje celou řadu nepříjemných alergických reakcí.

Jak tedy alergii zabránit? Veškeré alergeny, které jsou v ovoci a zelenině obsaženy, jsou citlivé na teplo, tak je snadno můžete zničit prostým vařením.

Pokud tedy zbožňujete hrušky, ale vašemu organismu nedělají za čerstva dobrou službu, uvařte si z nich třeba kompot.

Netradiční víkendová krkovička

Netradiční krkovička

Hrušky zapečené s nivou

Zapečené hrušky s nivou 

Máslovky a jiné

Podle doby sklizně se odrůdy hrušek dělí na letní, podzimní a zimní. Mezi nejoblíbenější patří obecně letní a podzimní druhy, například máslovky, které vynikají skvělou chutí, vůní, velikostí a šťavnatostí.

Zimní hrušky obvykle nejsou žádnými královnami krásy, jejich slupka je spíše kožovitá a tmavá, a to proto, aby bez problému odolala dlouhému skladování a plody si ponechaly chuť a konzistenci po dlouhé zimní období. Tyto odrůdy hrušek, stejně jako zimní druhy jablek, dozrávají postupně ve sklepích či temných komorách. V zimě jsou potom často vítaným zdrojem vitamínů.

Grilovaná hruška s jogurtem a chilli

Grilovaná hruška s jogurtem

Hrušky v medovém sirupu

Hrušky v medu

Křížaly, kompoty i hruškovice

Když už jsme zmínili výtečný hruškový kompot, tak si řekněme něco o možnostech zpracování hrušek. Naložit se s nimi dá prakticky jakkoliv, kromě kompotů a zavařenin chutnají skvěle jako povidla, hodí se do moučníků či na ozdobu dezertů.

Hrušky vynikají svým zajímavým tvarem a také strukturou dužiny, proto mohou být i netradiční ozdobou dortů či různých salátů. Hrušky si také výborně rozumějí s aromatickými sýry a masem, hlavně vepřovým a drůbežím.

Typičtější je však sladká úprava hrušek. Velmi oblíbené jsou jako součást příkrmů pro naše nejmenší. A samozřejmě nesmíme zapomenout na křížaly, které s oblibou žvýkaly naše babičky. Zmínit musíme také zejména na Valašsku oblíbený destilát hruškovici.

Znáte nashi?

Chuť hrušek, které rostou v našem zeměpisném pásmu, určitě znáte, ale už jste ochutnali asijskou hrušku?

Nashi se podobá našim hruškám nejen vzhledem, ale i chutí. Domovinou tohoto ovoce je Japonsko a Čína, k pěstování se v nedávné době připojily i státy jako Nový Zéland, Austrálie, Chile a Spojené státy americké.

Plody nashi rostou na stromech, které jsou velmi podobné našim hrušním či jabloním.

Asijské hrušky mohou mít různý tvar i velikost, většinou se ale blíží klasické hrušce a jablku. Barva je žlutá, až zlatavá, dužina bílá a velmi křehká. Často se nashi říká jablkohruška, což možná tento plod charakterizuje nejlépe. Nashi má tvar téměř jako jablko a chutí připomíná spíše hrušku. Takže je to vlastně takový kočkopes… Ale výborný!

Více receptů, tipů a nápadů na www.vseovareni.cz