Vůbec první podpis mu věnoval lidový vyprávěč Vašek Mlýnek z Kuželova. Bylo to před osmačtyřiceti lety do obyčejného bločku, ale dvířka do sběratelství autogramů mu otevřela o pět let později až jeho sportovní činnost ve Slovácké Slavii Uherské Hradiště. „Tenkrát hrálo v Hradišti reprezentační mužstvo Československa a já s kamarádem Zdeňkem Caudrem, který ukončil bohatou činnost ve fotbalové Spartě Praha, lovil na stadionu podpisy Popluhára, Jokla a dalších reprezentantů. A to už se ve mně začala probouzet sběratelská vášeň autogramů,“ vzpomíná Foltýn, který po letech usilovného shánění podpisů významných osobností jich má ve své sbírce na tři tisíce osm set a řadí se jejich počtem mezi špičku sběratelů v České i Slovenské republice.

Sběratel běhá po antikvariátech, pozůstalostech, kamarádech, dopisuje si s významnými osobnostmi, pídí se a trápí, kupuje, vyměňuje. A každý nový úlovek mu přináší nejen radost, ale i poučení. „Při jakémkoliv setkání s našimi i zahraničními sportovci jsem je žádal o podpisy, později jsem si o ně začal psát. Podpisů sportovců přibývalo a já je začal archivovat na výkresových čtvrtkách. Pravda, moc zkušeností jsem s touto sběratelskou činností neměl, k dostání nebyla ani literatura nebo nějaký návod, jak třídit sbírku podpisů. A tak jsem se nechal inspirovat zkušenými sběrateli autogramů. Těm se fotbalisté podepisovali na fotografie, karikatury či výstřižky z novin, zatímco já měl zpočátku na jejich podpisy kus papíru. Pak jsem si zavedl do sběratelské činnosti určitý systém,“ popisuje své začátky jalubský nadšenec a ukazuje bezmála třicet vzorně vedených alb s autogramy. Na jejich stránkách defilují podpisy našich prezidentů vyjma Emila Háchy, o nějž Jiří stále usiluje. Nechybějí ani autogramy zahraničních prezidentů a panovníků, kosmonautů, malířů, spisovatelů, zpěváků, výtvarníků, sportovců a osob vynikajících v některém z oborů lidské činnosti. Co stránka, to vlastnoruční podpis slavné osobnosti, s níž se Foltýn osobně setkal, které o něj napsal nebo mu jej sehnali přátelé a známí. Jen podpis anglické královny jalubskému sběrateli chybí. Ta mu prostřednictvím své kanceláře odepsala, že její panovnické postavení jí nedovoluje autogramy poskytovat.

Na nedávném jarním klubovém setkání sběratelů autogramů České republiky, které se konalo v Praze, získal do své sbírky podpisy i fotografie od olympijské vítězky v hodu diskem v roce 1956 Olgy Fikotové-Connolyové, která žije v USA. Ze setkání si přivezl autogramy od Dany Zátopkové, Květy Peckové-Jeriové a jejího manžela Zdeňka, od někdejšího kanoisty Jiřího Čtvrtečky a bývalého trojskokana Václava Fišera. „Podpisy mi na pražském setkání věnoval také kreslíř komiksů Milan Teslevič, ezoterička, autorka a sestavovatelka horoskopů Walhrgremis, hudební publicista Jaroslav Špulák, autoři knih o Praze Eva a Josefa Hrubešovi, osmdesátiletá violoncellistka Zuzana Růžičková a scenáristka Lenka Procházková. Autogram a foto s podpisem Ivany Trumpové-Zelníčkové z USA mně přivezla 28. dubna její maminka, která jí byla na nedávné svatbě,“ svěřuje se Foltýn, který je členem Klubu sběratelů autogramů v Praze i na Slovensku

Na jarním setkání před čtyřmi roky byla vyhlášena soutěž o první a nejhodnotnější autogram třetího tisíciletí, do nějž se zapojil. „Aniž bych se chtěl chlubit, byl to právě autogram kubánského Fidela Castra, který byl v té době krátce součástí mé sbírky. Za jeho podpis jsem obdržel diplom. Mezi sběrateli autogramů je totiž Castro nazýván mrtvolkou, protože on na žádosti o podpisy nereaguje. V České a Slovenské republice vlastní jeho autogramy pouze tři sběratelé. Autogram i s fotografií a kubánskou vlajkou jsem získal od Josefa Podráského z Boršic, který na Kubě dva roky pracoval,“ dodává Foltýn.