„Ve zlínské prodejně Baťa jsem si pořídila nové baleríny. Zakrátko se mi ale na jedné botě odlepila špička podrážky a druhá bota začala pomalu dělat to samé,“ vzpomněla Hadišťanka.

Obuv okamžitě ve zlínské prodejně reklamovala. Po měsíci se ale nestačila divit. Nejen, že se jí boty nevrátily opravené, ale nedostala nazpět ani peníze.

„Reklamaci neuznali se zdůvodněním, že jsem si koupila malé boty. To byl ale z mého pohledu nesmysl, protože mi skvěle padly a větší bych mít nemohla,“ pokračovala Jurčíková.

Věc proto neuzavřela a zkusila štěstí v pobočce společnosti Baťa ve Starém Městě. „Tam mi prodavačka hned řekla, že to půjde bez problému opravit. A měla pravdu. Boty se vrátily opravené,“ doplnila zákaznice.

Reklamační centrum jí tedy nakonec dalo zapravdu. Jak ale mohla být totožná závada posouzena dvakrát zcela opačně, se žena zřejmě nedoví. Manažer produktového controllingu společnosti Baťa Martin Ševčík se k případu vyjádřil pouze velmi obecně.

„Všem našim zákazníkům nabízíme možnost opětovného posouzení jejich reklamace po předchozím zamítnutí. Jde o nadstandardní službu, která však tvoří nedílnou součást našeho zákaznického servisu,“ poznamenal manažer.

Dále protichůdné rozhodnutí pracovníků společnosti komentovat nechtěl. „Neznám předmět uváděné reklamace ani další souvislosti,“ uzavřel Ševčík.

S problémy, jako zažila Hradišťanka, se běžně setkává Ivana Picková ze Sdružení obrany spotřebitelů. Se zdůvodněním, že byla špatně zvolena velikost obuvi, by se nesmířila ani ona.

„Je to samozřejmě podivné, ale dost časté. Stejně jako když zákaznici vrátili neopravené boty s vysvětlením, že má křivé nohy. Nepřímo jí tím řekli, že by si vlastně ani žádné boty kupovat neměla,“ zmínila Picková.

Jelikož se závada na obuvi objevila do půl roku od zakoupení, měla podle ní zákaznice požadovat výměnu bot za nové. „O tom, ale asi žena nevěděla, a proto tohoto práva nevyužila,“ podotkla.

V každém případě by se ale podle ní nemělo stávat, že reklamační centrum rozhodne dvakrát úplně opačně. „Samozřejmě je potřeba individuálního posouzení, protože má každý člověk jinou nohu. V případě pochybností při reklamaci by ale firma měla závadu velmi dobře prozkoumat,“ upozornila Picková.