Minci Nové Město pražské, která na přelomu tisíciletí získala ve Spojených státech amerických titul Nejkrásnější zlatá mince světa, není třeba sběratelům dlouho představovat. Návrh akademického sochaře Vladimíra Oppla okouzlil porotu složenou z uznávaných odborníků právem. Celý náklad těchto zlatých pamětních mincí v počtu 5 300 kusů byl ostatně kompletně rozprodán a dnes se jednotlivé exempláře považují za vzácnost.
Potěšit se z krásy jemného reliéfu tohoto výjimečného návrhu, který vznikl v rekordní době pouhých čtyř měsíců od založení Pražské mincovny, může nyní i širší sběratelská veřejnost. Pražská mincovna získala autorská práva a souhlas České národní banky pro ražbu stříbrných medailí s Opplovým motivem Nového Města pražského.
„Zájem o tuto novinku je mezi sběrateli mimořádný. Jedná se o historicky první ražbu z naší dílny, která je dostupná široké veřejnosti,“ uvedl předseda představenstva Pražské mincovny a. s. Pavel Trtík.
Od původní předlohy se medailon liší v několika detailech. Především chybí údaj o nominální hodnotě, který přísluší pouze mincím. Na jeho místě jsou vyobrazeni dva papoušci. K použití tohoto motivu inspirovaly akademického sochaře Vladimíra Oppla výšivky na dobových středověkých látkách královských textilií. Druhou odlišností je nahrazení dobové pečeti Nového Města pražského pečetí Karlovy univerzity.
Na povrchu této esteticky neobyčejně zajímavé medaile samozřejmě nechybí značka Pražské mincovny, kterou tvoří písmena PMI ohraničená oválnou linkou.
Půvab vepsaný do ryzího kovu
Dominantu lícní strany medailonu vytváří zemské znaky v gotických štítech: slezská orlice, český lev a moravská orlice na pozadí dobového ornamentu. Nad českým lvem je umístěna svatováclavská koruna. Spodní část mincovního pole doplňují letopočty "1348 - 1998". Zeměpisné označení "ČESKÁ REPUBLIKA" a motiv dvojice papoušků z pohřebního roucha jsou umístěny v opisu uzavřeném do mezikruží z perlovců. Jednotlivá slova opisu jsou od sebe oddělená znaky stylizovanými do podoby drahokamů zasazených ve svatováclavské koruně.
Rubová strana medailonu je složena z několika motivů. Tím ústředním je portrét Karla IV. ztvárněný podle votivní desky Jana Očka z Vlašimi, doplněný po pravé straně císařskou pečetí Karla IV., po levé straně dobovou pečetí Karlovy univerzity a při spodním okraji mince pražským grošem. V mezikruží vytvořeném perlovci je v opisu přerušovaném královskou korunou, pečetěmi a pražským grošem uvedeno jméno "KAREL IV.", hmotnost stříbra "1 oz" a ryzost drahého kovu "Ag 999". Vedle něj je umístěna česká puncovní značka.
Parametry garantuje certifikát
Technické parametry a omezený náklad je doložen speciálním certifikátem s bezpečnostními prvky, tištěným na ceninový papír. Pro vydavatele medailonu jej vytiskla Státní tiskárna cenin, s. p.