Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Práci nejsnáze najdou dělníci, účetní a řidiči

Zlínský kraj – Nebývá zvykem hledat v číslech, která každý měsíc zveřejňují úřady práce, něco pozitivního. Přesto údaje o počtu nezaměstnaných ve Zlínském kraji za měsíc březen vedou k mírnému optimismu.

11.4.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Bartovský Ota

Poprvé od října loňského roku totiž úřady práce mohly konstatovat, že uchazečů o zaměstnání v jejich evidencích ubylo. Příčinou zlepšení situace je vzrůstající nabídka sezonních prací. Těmi jsou například stavební a veřejně prospěšné práce.

Nejpostiženější zůstávají oblasti kolem Brumova–Bylnice na Zlínsku, Karolinky na Vsetínsku a Morkovic–Slížan na Kroměřížsku, kde se průměrná míra nezaměstnanosti pohybuje přibližně mezi šestnácti a devatenácti procenty.

„Ke 31. březnu evidovali v kraji 35 681 uchazečů o práci, z toho například 9970 ze Vsetínska,“ uvedla mluvčí Úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Dodala, že v průběhu minulého měsíce se na úřadech práce ve Zlínském kraji nově zaregistrovalo o 862 uchazečů méně, než jich propustili. „Zatímco počet nově přihlášených je jen o 6 % nižší než v únoru 2010, v březnu se ve srovnání s únorem podařilo z evidencí úřadů práce vyřadit o 1092 uchazečů více. To je nárůst o 40 %,“ sdělila.

Majdyšová dále podotkla, že k poslednímu březnu činila míra nezaměstnanosti v kraji 11,4. Ta je nad úrovní průměrné hodnoty v republice, která ke stejnému datu dosáhla hodnoty 9,7.

„Ve srovnání se stejným obdobím roku 2009 je však významně vyšší. V březnu 2009 byla v kraji 8,5,“ podotkla.

Podle dostupných informací se snížila i nezaměstnanost, a to ve všech okresech. „Nejvíce to bylo o 3,1% na Uherskohradišťsku a o 2,8% v okrese Kroměříž,“ vyčíslila Majdyšová.

Nejmenší počet lidí se z nového zaměstnaní raduje na Zlínsku. Úřad práce tu opustilo jen o 1,4% více než v únoru.

Podle jednotlivých úřadů práce ve Zlínském kraji je to dáno převážně sezonními pracemi. „S jejich nástupem a podporou v rámci nástrojů veřejně prospěšných prací a společensky účelných pracovních míst vyhrazených dochází ke snížení míry nezaměstnanosti. Panuje však obava, že tento úbytek klientů úřadů práce bude v delším časovém horizontu kompenzován přílivem nových uchazečů,“ sdělil vedoucí odboru speciálního poradenství a trhu práce Úřadu práce v Uherském Hradišti Roman Veselý.

Podle něj je však z dlouhodobého hlediska daleko závažnější propouštění zaměstnavatelů, kteří jsou nuceni z důvodu déletrvajícího útlumu poptávky po jejich produktech nadále snižovat stavy.

A kdo má největší šanci, že získá práci?

Úřady práce se vesměs shodují, že jde o montážní dělníky montující mechanická zařízení, například stroje, vozidla a podobně, poté řidiče nákladních automobilů a tahačů a odborné profese jako účetní a fakturanti. „Zejména ta poslední skupina nás překvapila. Je tu pro ně 44 volných míst. Pro řidiče je 50 a pro dělníky o 6 více,“ řekla Majdyšová.

Doplnila závěrem, že na jedno pracovní místo připadá 25 uchazečů. V únoru to bylo téměř o dva více. Odhadnout, jak se bude situace vyvíjet v dalších měsících, si nikdo netroufl.

Veronika Vágnerová

11.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
1. FC Slovácko. Ilustrační foto

Slovácko veze z Julisky bod. Trefil se Zajíc

Ilustrační foto

Podpisy obyvatel nepomohly, jednosměrka v Mařaticích se nemění

AKTUALIZUJEME

Tipy Deníku, kde a jak si užít víkend

Vyberte si z naší nabídky kulturních, sportovních a společenských akcí. Kompletní servis akcí naleznete v tištěné verzi pátečního vydání Slováckých novin.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/SLEDOVALI JSME ON-LINE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Herci odkrývají ve Slováckém deníku své soukromí. Tentokrát Pavlína Hejcmanová

Seriál uherskohradišťských herců “Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!”, kterým divadelníci návštěvníkům připomínají možnost pořídit si předplatné na příští rok, pokračuje i zítra. Na stránkách Slováckého deníku se tentokrát představí herečka Pavlína Hejcmanová a čtenářům dovolí nahlédnout do jinak velmi střeženého soukromí.

Medici zodpovídali otázky ohledně osteoporózy

FOTOGALERIE / Na čtyřech místech Uherského Hradiště mohli lidé ve čtvrtek potkat studenty medicíny. Ti tam prováděli osvětu u příležitosti světového dne boje proti osteoporóze, který se slaví 20. října.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení