Jaká je historie likéru Jakamarus?

Ve třicátých letech minulého století jej vymyslel a poprvé vyrobil pražský lékárník Alois Kříž. Původně připravil bylinný extrakt, který měl lidem pomáhat při žaludečních potížích. Z něj pak po různých úpravách vznikl likér. Získal si mezi lidmi takovou oblibu, že si ho lékárník v roce 1932 nechal zaregistrovat.

Založil také společnost, která jej pak vyráběla ve velkém. Od té doby se běžně prodával v obchodní síti. V padesátých letech se výroba z Prahy přesunula do likérky v Dolanech na Olomoucku. Po neúspěšné privatizaci tehdejšího Selika se Jakamarus přestal v roce 2002 vyrábět a na několik let se úplně ztratil z trhu. Od prosince loňského roku jej znovu vyrábíme v pálenici v Těšeticích.

Kteří zákazníci si jej teď nejvíc kupují?

Z dřívějška si Jakamarus zřejmě nejvíc pamatují lidé, kterým je teď kolem čtyřicítky. Mladší generace se s ním od začátku letošního roku znovu seznamuje v některých barech v Olomouci, kde už z něj připravují míchané drinky. Jsem rád, že si k němu velmi rychle našli cestu i mladí. Likér nabízejí specializované prodejny dárkového zboží a kvalitního alkoholu. Do supermarketů jej nedodávám a ani to není mým cílem. Lidé by za půllitrovou láhev měli zaplatit do dvou set korun. Cena je vyšší kvůli speciálnímu složení. Likér obsahuje čtyřicet procent alkoholu a má velmi vysoký podíl bylinného extraktu. Je to svým způsobem specialita, není to lihovina konzumního charakteru, jako jsou třeba rum či vodka.

Můžete představit další hanácké likéry, které ještě letos chystáte?

Do konce roku by se v obchodech měly objevit dva výrobky s pětatřiceti procenty alkoholu. Kartuziánský bitter bude mít žlutozelenou barvu. Základem je originální bylinná kompozice, která původem vychází z likérky v Dolanech. Druhý produkt – King barley likér má nazlátlou barvu a vyrábí se z původní King barley whisky a medu. Vlastním ochrannou značku i na tuto whisky, takže časem ji budeme produkovat také. Nyní je pro mě z technologických důvodů schůdnější vyrábět zatím jen likér.