Oba recepty však při hlasování na internetu našly stovky svých příznivců a jejich autorky se staly krajskými vítězkami soutěže Jaro na talíři, kterou každoročně pořádá regionální Deník. Znamená to pro ně utkat se v gurmánském klání s vítězkami z jiných koutů naší země.

Pavlu Janálovou z Uherského Hradiště vyzvedávám v šest hodin ráno na smluveném místě. Je autorkou „špenátového receptu", který čtenáři vybrali jako nejnápaditější pokrm Zlínského kraje. Krátce se pozdravíme a pohledná tmavovláska přitom odkládá neforemný balíček na zadní sedadla našeho vozu. „V tom balíčku mám domácí lučinu. Raději jsem si ji připravila už včera," vysvětluje mi při mém podezřívavém pohledu. Vzápětí vyrážíme pro druhou soutěžící směr Olomouc.

Na Hané nás čeká Bronislava Wittnerová, která vyhrála olomoucké kolo soutěže s „tvarůžkovým receptem". Když ji v sedm hodin vyzvedáváme před domem, tak je před námi čtyřhodinová cesta do Prahy, do kuchyňského studia společnosti Miele, kde se mezi sebou „naživo" utkají vítězné recepty ze všech krajů České republiky. „Hrozně mne překvapilo, když jste mi volal, že jsem postoupila do finále. Měla jsem velkou radost, i když při pohledu na ty ostatní recepty si moc šancí nedávám," říká kuchařka z Hané.

Během jízdy do hlavního města si dáváme malou zastávku na motorestu. V obou dámách se nezapře kuchařský talent. Zatímco já si bez valného přemýšlení nabírám salát na brzkou snídani, dámy s gurmánským přehledem vybírají mezi specialitami podniku. Nakonec ke kávě zvolí zákusek. Než dorazíme do Prahy, tak si i přes věkový rozdíl tykají a mají vyměněné recepty. „A taky ti pošlu kari, Pavlo. Mám ho přímo z Thajska. Má úplně jinou chuť. I když chodím koření nakupovat v Olomouci, tak jej neberu ze supermarketu, mám na něj takový speciální obchůdek," slibuje Bronislava. To už kroužíme kolem kuchyňského studia Miele a hledáme, kudy se dostat na parkoviště.

Uvnitř budovy voní jídla prvních soutěžících. U elegantního kuchařského stolu se pohybují profesionální kuchaři oblečení v bílém i vítězové krajských kol. Ty poznávám podle zástěr, které ihned vyfasovaly i obě „moje" kuchařky. Kolegyně z marketingu mi nabírají výborný salát jedné z účastnic a začíná ta příjemná část dne degustace. „Byl moc dobrý, samá zelenina. Někde tady ale cítím masíčko, copak to je?" vyzvídám a zvědavě nakukuji do několika horkovzdušných troub, které ve studiu jedou na plné obrátky. Našel jsem to skvělé aroma. Je to králičí stehýnko na česneku. „To je recept Ivana Hromádky z Ústí nad Labem. Připravuje králíka na mladých kopřivách s čerstvým špenátem doplněného velikonoční nádivkou. Je to můj favorit. Vždyť to tak nádherně voní," šeptá mi rozněžněle kolegyně z marketingu Vanda Topinková. Vzápětí se přesunujeme k naší soutěžící Pavle Janálové, která si vybaluje domácí lučinu. „Jak se to dělá? Je to z jogurtu? Dejte nám recept," prosí mladou kuchařku hned tři z přítomných dam. Přitom všichni využíváme její nabídky a kávovou lžící zkoušíme chuť domácí lučiny. Pavla na plechu roztírá špenát, do něhož bude lučinu balit.

Od vedlejší plotny cítím nezaměnitelnou vůni tvarůžků. „Pojďte si vzít, dokud je to teplé. Studené to není ono," nabízí nám Bronislava z Olomouce kuřecí placky elegantně naservírované na bílém talíři s čerstvou zeleninou. Jen se po nich zaprášilo. Když si chci přidat, tak už mne brzdí fotograf. „Počkej, máme posledních pár kousků, musím to ještě vyfotit, než to všechno sníte," zarazil mne v poslední chvíli. Právě se dopéká i favorizované králičí stehýnko a Pavla obezřetně balí domácí lučinu do špenátu. „Vypadá to skvěle, jak to vlastně drží pohromadě?" vyzvídají soutěžící tajemství špenátové rolády. Je na řadě focení pokrmu a zdravá dobrota následuje své předchůdce, jde od talíře k talíři, každý zkusí kousek, a za pár minut už není. „Sehnat suroviny na vaše recepty, to nebyla žádná hrůza, ale teď už několik hodin po celé Praze sháníme kůzle. Zítra totiž vaří poslední soutěžící a paní z jižních Čech si na nás připravila kůzlečí roládu," svěřuje se kolegyně z marketingu Vanda Topinková.

Právě kůzlečí roláda nakonec vyhrála celou soutěž, jak se za týden po akci v Praze dozvídám. Autorka receptu z jižních Čech se tak může těšit na zcela novou parní troubu. Ale střední Morava zabodovala také. Pavlína Janálová se svou špenátovou roládou skončila třetí a získává tak sadu nádobí.

Za nejzajímavější recept ze Zlínského kraje zvolili čtenáři Deníku špenátovou roládu s domácí lučinou od Pavly Janálové z Uherského Hradiště. Ve finále skončil třetí.

ŠPENÁTOVÁ ROLÁDA S DOMÁCÍ LUČINOU (3. MÍSTO)

Co potřebujeme: Domácí lučina 3 velké bílé jogurty, 1 33% šlehačku, špetku soli

Náplň do rolády domácí lučinu, zakysanou smetanu, česnek, vejce uvařená na tvrdo (pouze bílky), sůl a špetku bílého pepře, případně pažitku a jiné bylinky dle chuti z vlastní bylinkové zahrádky

Těsto na roládu 1 balíček špenátového protlaku, 3 vejce, 2 stroužky česneku, 5 lžic hladké mouky, sůl

Postup přípravy: Vše smícháme a dáme do cedníku s plátnem okapat do druhého dne. Z tohoto množství je 1/2 kg domácí lučiny. Uvařené bílky na tvrdo nastrouháme, přidáme prolisovaný česnek, zakysanou smetanu a domácí lučinu. Vmícháme a dochutíme solí, pepřem a podle chuti jarními bylinkami. Špenátový protlak necháme rozmrazit. Mezitím si vyšleháme z bílků a špetky soli sníh. Špenát ochutíme prolisovaným česnekem, solí a pepřem, přidáme žloutky a smícháme. Postupně přidáváme na střídačku sníh a mouku. Špenátový protlak můžeme doplnit jarními kopřivami. Těsto nalijeme na plech s pečicím papírem a pečeme asi 20 minut při 150 stupních. Na upečený plát ihned klademe plátky šunky a zarolujeme. Necháme chvilku odpočinout, pak rozmotáme roládu a potřeme ji náplní do rolády. Podle chuti můžeme přidat strouhané ředkvičky, rajčátka či jinou jarní zeleninu. Necháme uležet a ztuhnout. Poté krájíme na kolečka a podáváme. (Autor: Pavla Janálová z Uherského Hradiště)

Za Olomoucký kraj vyslali čtenáři do pražského finále Bronislavu Wittnerovou z Olomouce a její kuřecí placičky s olomouckými tvarůžky.

KUŘECÍ PLACIČKY (finalista)

Co potřebujeme: 50 dkg kuřecích prsou, 45 vajec, 45 lžic Solamylu, 4 větší cibule, 1,5 balíčku tvarůžků, sůl, sladkou papriku, thajské kari, sojovou omáčku, může se přidat podle chuti i pepř

Postup přípravy: Kuřecí maso a tvarůžky nakrájíme na nudličky, cibuli na proužky, přidáme vše ostatní, promícháme a necháme do druhého dne uležet. Druhý den promícháme, lžící nabereme a na oleji smažíme placičky. Už se v ničem neobaluje. Placičky jsou moc dobré i bez tvarůžků. Podáváme s bramborem. Lze podávat i studené se zeleninou nebo na bagetkách. (Autor: Bronislava Wittnerová z Olomouce)