Zhruba půldruhého roku tak trvala prodleva, kdy v obci nebyl dostupný ani jeden obchod, který by nabízel alespoň pečivo, vody či uzeniny. Komplikace se zásobováním domácností tak vystřídala pochvalná slova na konto vedení Veletin.

Nový obchod totiž sídlí v opraveném domu ve vlastnictví obce, která nájem poskytla za pouhou jednu korunu.

„Problémy byly, ačkoliv jsme poměrně mobilní a dokázali jsme se kdykoliv dopravit do Hradčovic nebo Uherského Brodu nakoupit. Například na víkend jsme museli dávat zamrazit pečivo, když se nám nechtělo nikam jezdit,“ přiznala místní obyvatelka Pavla Smejkalová.

Obchod se navíc může pyšnit dobře situovanými prostory.

„Jsem spokojená, bydlím blízko a mají dobrou polohu, protože chodím na zastávku kolem obchodu vyzvedávat děti ze školy,“ pochvalovala si Pavla Smejkalová.

Obec pronajímá prostory za symbolickou jednu korunu

Ačkoliv symbolický nájem za jednu korunu měl přilákat do Veletin několik nabídek od provozovatelů, dohoda rodící se už před rokem nakonec vznikla s jediným vážným zájemcem, Zetíkovou pekárnou.

„První obchod na vesnici, co budu provozovat, to rozhodně není. Například na Salaši jsem byla asi osm roků, nicméně tam byla mnohem menší kupní síla vzhledem k počtu obyvatel, navíc ani podmínky jsme neměli ideální,“ prozradila Jana Zetíková.

Na rozdíl od svého předchozího působiště je nyní Jana Zetíková nadmíru spokojená.

„Na Salaši jsem si musela sama topit, spravovat sociálku a podobně. Tady je to úplně jiný luxus,“ poznamenala majitelka rodinné pekárny.

K již zmíněnému komfortu, který v současnosti poskytuje bývalý rodinný dům vedle tamní školy, vedla však trnitá cesta, jak přiznává starosta Veletin Tomáš Trtek.

„Na zastupitelstvu jsme o nákladech opravy a dalším využití domu dlouho diskutovali. První nabídky pohybující se okolo milionu korun za stavební práce jsme dokonce odmítli,“ vzpomíná na rok 2016 Tomáš Trtek.

Nakonec i díky ochotě místní firmy se podařilo cenu přestavby rodinného domu do podoby vyhovující potravinám stáhnout na částku okolo šesti set tisíc.

„Symbolický nájem jsme zvolili především proto, abychom někoho do prostor dostali. Chápeme to jako službu, kterou obec poskytuje obyvatelům,“ dodal starosta Veletin.