„Pevný termín závisí už jen na úspěšné kolaudaci,“ uvedl David Kolář z oddělení marketingu Penny Marketu. Obchodní dům byl totiž vloni na jaře hotový jen zdánlivě. Uvnitř stavby bylo mnoho nedodělků, které najatí živnostníci a firmy odmítli dokončit. Nedostali totiž za práci zaplaceno.

Společnost A+R jako vlastník pozemků a investor objektu uzavřela smlouvu o dílo se společností Bauline. V průběhu výstavby se ale zjistilo, že společnost celou zakázku předala společnosti Cenex stavební. Právě ta neplatila subdodavatelům, kteří se na výstavbě prodejny podíleli. Proto byla smlouva vypovězena a A+R převzala rozestavěný a nezkolaudovaný objekt. Od listopadu loňského roku pak odstraňovala veškeré nedodělky. Nyní je hotovo. Do cesty se ovšem postavila zmíněná kolaudace.

„Kolaudace se uskutečnila před pár dny a z pozice našeho stavebního úřadu dopadla dobře. Proti byli ale bezpečnostní technici. Objevili nějaké nedostatky v dokumentaci,“ informoval starosta Bzence Pavel Čejka. Podle něj ale v této fázi jde už jen o formality. Skutečné otevření je tak otázka několika týdnů.

„Náš zájem je, aby už obchodňák fungoval. Potřebujeme to. Že je v Bzenci slabá konkurence, se ukázalo například nedávno u večerky na náměstí. Nárazově zlevnila rohlíky a ještě ten den zlevnila i Jednota. Ta je ve městě dlouhodobě jedinou větší prodejnou,“ uvedl Čejka.

Bzenecký případ se stal odstrašujícím. I při nedávném projednávání chystaného supermarketu ve Vracově byla jednou z prvních otázek na tamního developera, jestli nemá náhodou něco společného se stavbou Penny v Bzenci.

„Šlo o první takovouto nepříjemnou zkušenost za dvanáct let historie společnosti Penny Market na území ČR. I na základě této skutečnosti jsme se rozhodli upravit naše interní postupy i smlouvy o dílo s našimi dodavateli,“ uvedl za Penny Kolář.

I když obchodňák brzy otevře, lapálie neskončí. Pozdějším otevřením prodejny vznikla společnostem A+R i Penny Market škoda, kterou budou na Bauline uplatňovat. Nebudou samy. Na své si chtějí přijít i místní firmy.

„Podali jsme trestní oznámení. Poslední zprávu máme, že vyšetřování převzala policie v Brně,“ poznamenal jeden z poškozených Pavel Radmil ze Bzence.
Poškození se cítí také budoucí zaměstnanci. Už dlouho dopředu měli slíbený nástup, ale stále nebylo kam. Mnoho z nich zásobovalo bzenecký městský úřad dotazy na novinky kolem stavby.

Budoucí Penny nabídne sortiment pro kompletní rodinný nákup od potravin přes drogerii až po spotřební zboží. Součástí diskontu bude i řeznictví Makovec.