„Ocelářské a železárenské závody v Hrádku u Rokycan, v Chomutově a ve Veselí nad Moravou vyrobily a zpracovaly za prvních šest měsíců letošního roku 97 tisíc tun kvalitní oceli," uvedl mluvčí Zemkova holdingu Miroslav Slaný, podle něhož ve srovnatelném období loňského roku vyrobily železárny o devět tisíc tun oceli méně.

Z-group Steel Holdingu se celkem dlouho dařilo ustát celosvětovou krizi, díky úsporným opatřením se firma začala dostávat do kladných čísel a dařilo se jí vytvářet mírný zisk. Pozitivní vývoj však překazila loňská rozsáhlá havárie v chomutovském závodě, která zastavila tamější výrobu na celé tři měsíce. Havárie se podepsala i na provozu závodu v Hrádku u Rokycan, který do Chomutova dodával dílčí komponenty.

„Porucha chomutovského provozu ale poukázala na kvalitu produkce, protože zákazníci ani za tři měsíce přerušení dodávek nepřešli ke konkurenci, ale počkali na dodání trubek z chomutovského závodu," poukázal na výhodné zjištění mluvčí společnosti.

Z-group Steel Holding je po loňské ztrátě opět v kladných číslech, za prvních šest měsíců přesáhl zisk společnosti 110 milionů korun. Majitel holdingu Zdeněk Zemek se postupně snaží investovat do údržby a nezbytných modernizací provozů.

„Cílem je, aby podniky mohly vyrábět složitější produkty s vyšší přidanou hodnotou a obstát na celosvětovém trhu zaplaveném levnou konkurencí z Číny, Indie a Turecka," uzavřel Slaný.

MARTINÁKOVÁ LUCIE