„Je pravda, že povolání jako učitelé, policisté a různí státní úředníci patří mezi ty méně ohrožené. Pokud se však krize ještě prohloubí, což není vyloučené, dojde k úbytku financí ve státní pokladně a bude nutné snížit stavy,“ přiblížila mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Na nedostatek práce si zatím nemusí stěžovat například zdravotnický personál. Naopak s příchodem krize jim práce přibývá.

„Většinou se jedná o lidi, kterým hrozí propuštění a nemocenskou se to snaží oddálit,“ tvrdí fyzioterapeutka Anna Presová.

Na množství zakázek ať už v kladném nebo záporném smyslu nemá krize vliv snad jen v pohřebnictví.

„Práce je pořád stejně. Jediné v čem by se nás mohla dotknout, je to, že lidé sleví ze svých nároků,“ uvedl ředitel Pohřebnictví Zlín Milan Macura. Nicméně podle Majdyšové je pohřebnictví jedním z nejjistějších zaměstnání.

A která povolání teď mají nejistou budoucnost? Mluvčí zlínského úřadu práce upozornila, že to jsou to právě ta, která vloni v lednu obsadila několik prvních míst v žebříčku nejžádanějších zaměstnání ze strany zaměstnavatelů.

„Momentálně není zájem o seřizovače a obsluhu obráběcích strojů, nástrojáře, zámečníky, svářeče, řezače plamenem a páječe. Lidem, kteří jsou v těchto profesích zaměstnaní spíše hrozí, že o práci přijdou,“ upřesnila Majdyšová.

Jedním z těch, který v ohroženém odvětví pracuje, je i třiadvacetiletý Karel Zapletal.

„Od školy dělám jako zámečník a nedokážu si představit, že bych mohl o tuto práci přijít. Baví mě a nic jiného bych asi ani dělat nechtěl. Pokud by bylo úplně nejhůř a já o ni přece jen přišel a nenašel bych si ani nic v oboru, tak bych bral asi snad cokoliv, jen abych nezůstal nezaměstnaný,“ řekl s povzdechem Zapletal.