Nový rok většině podniků tolik očekávané zlepšení nepřinesl, jsou ale i společnosti, kde se opět daří.

Jednou z nich je i největší zaměstnavatel ve Zlínském kraji, Barum Continental. „Máme za sebou velmi dobrou zimní sezonu. Teď pokračujeme předvýrobou pro nadcházející jarní sezonu. Počátkem letošního roku jsme dokonce nabírali několik desítek lidí. Propouštění nechystáme,“ uvedl jednatel společnosti Libor Láznička.

Podobně pozitivní výhledy má i nábytkářská firma TON z Bystřice pod Hostýnem. „Věříme, že se celková hospodářská situace zlepší. Účastníme se veletrhů, chystáme dlouhodobější projekt, využíváme čas na další zlepšení, abychom byli připraveni, až dojde k oživení trhu,“ uvedl obchodní a marketingový ředitel společnosti Milan Dostalík. Podotkl, že signály z účasti na zahraničních veletrzích jsou pozitivní.

Daří se i sklárnám v Karolince na Vsetínsku. „Letos v prosinci jsme pod novým majitelem po několika měsících obnovili výrobu. Zatím jedeme na jednu směnu a zaměstnáváme asi sto lidí. Celkem se nám daří a doufáme, že budeme moci brzy rozjet další směnu,“ sdělila předsedkyně odborů společnosti tamního Crystalexu Helena Langrová.

Navzdory přetrvávající hospodářské krizi se daří i uherskobrodské zbrojovce. „Počátek letošního roku hodnotíme, i vzhledem k panující krizi, jako stabilizovaný. Nadále si udržujeme počet 1200 kmenových zaměstnanců, poklesl pouze počet agenturních pracovníků,“ zmínil generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Podotkl, že nebylo třeba ani žádných významných omezení výroby.

„Z pohledu manažera je nutno vyzdvihnout především přístup samotných zaměstnanců, jejichž úsilí a nasazení pomohly České zbrojovce udržet si své postavení i v této jinak nepříznivé době,“ přiblížil generální ředitel.

Ve většině podniků v kraji si však zřejmě budou muset na zlepšení ještě nějakou dobu počkat.

„Až na výjimky pořád ve firmách platí odstávky, zkrácená pracovní doba. Mnohde se ještě propouští,“ informoval vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu Kovo Zlín Milan Blažek. To, že krize hned tak neustoupí, potvrzuje i předseda svazu podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař. „Bohužel jsme nezaznamenali očekávaný vývoj k lepšímu. Situace se dokonce ještě lehce komplikuje. Zlomit by se to snad mohlo tak v polovině roku. Stagnace by měla trvat tak rok, rok a půl, než se znovu začne všechno rozhýbávat,“ poznamenal Chmelař.

O tom, že hospodářská situace v regionu není příliš dobrá, vypovídá i neustále se zvyšující nezaměstnanost. Ta v měsíci únoru dosáhla ve Zlínském kraji hodnoty 11,71 procenta.