„Počet lidí bez práce stoupá kvůli hospodářské krizi už šestý měsíc. Sezónnost na trhu práce však dubnový nárůst nezaměstnanosti zmírnila. Z evidence jsme tak vyřadili v dubnu téměř stejný počet uchazečů, jako před rokem,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová. Zaevidováno však podle ní bylo dvakrát tolik lidí, než v dubnu 2008.

S rostoucí nezaměstnaností stále ubývá i volných pracovních míst. „Zatímco v minulém roce jich bylo k dispozici 7355 teď je to pouze něco málo přes dva tisíce. Na jedno volné místo tak připadá asi čtrnáct uchazečů. Vloni to byli necelí tři lidé,“ sdělila Majdyšová. Podotkla, že ani v dubnu se mezi nejžádanější povolání nevrátili strojaři či zámečníci, kterých byl před rokem nedostatek.

Na pomoc zaměstnavatelům, kteří nejsou v souvislosti se současnou krizí schopni svým zaměstnancům přidělovat práci, vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí projekt s názvem Vzdělávejte se.

„Ten umožní firmám získat pro zaměstnance prostředky na vzdělávací kurzy a zároveň na úhradu mzdových nákladů nebo náhrad mezd účastníků rekvalifikačních programů,“ přiblížila Majdyšová. Podotkla, že první etapa projektu má končit 30. června, což znamená, že vzdělávací aktivity musejí ukončeny do 31. května, aby úřad práce stihl vše profinancovat. Peníze na projekt byly vyčleněny z minulého operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost.

„V kraji se do projektu zapojilo 84 firem a mezi nimi i otrokovický Barum Continental. Do kurzů pak bylo zařazeno 6546 osob. Celkový rozpočet první etapy projektu pro Zlínský kraj byl téměř jednačtyřicet milionů korun,“ řekla mluvčí zlínského úřadu práce. Zmínila, že největší zájem byl zejména o svářečské a počítačové kurzy, ale také o týmovou práci či komunikační dovednosti.