„Během pátku jsme zaevidovali 105 nových uchazečů o zaměstnání. V pondělí pak 415. Loni to bylo za první dva pracovní dny asi o 200 lidí méně,“ uvedla mluvčí zlínského úřadu práce Miriam Majdyšová.

Dodala, že k nim přicházejí převážně ti, co měli smlouvu na dobu určitou. „Zaměstnavatelé jim ji ze strachu, že nebude dost práce ani pro stálé zaměstnance, odmítli prodloužit,“ doplnila Majdyšová.

Zatím však podle ní ve Zlíně žádná firma nenahlásila na nejbližší dobu hromadné propouštění.

To v okrese Vsetín zaevidovali úředníci během prvního pracovního dne hned 233 lidí. V loňském roce to bylo skoro o dvacet méně.

„Zvýšený počet uchazečů způsobila z velké části právě krize. Také už nám čtyři firmy nahlásily, že chystají v nejbližší době propouštění většího množství zaměstnanců. Jedná se asi o 130 lidí,“ sdělil za vsetínský úřad práce Stanislav Rudolf. Podotkl, že dalších asi 2100 pracujících bude po dohodě s vedením úřadu doma na šedesáti procentech platu a v práci se budou střídat.

Firmy na volná místa už neshánějí nové zájemce

„Zatím bych to ale neviděl nějak dramaticky, firmy vyčkávají, jak se situace vyvine, proto se zatím do velkého propouštění nehrnou. V nejbližších měsících určitě počet nově evidovaných vzroste, ale myslím, že to nebude nijak kritické,“ řekl Rudolf.

Podobně jsou na tom i v Uherském Hradišti. „V pátek k nám přišlo asi 240 nových uchazečů o práci a to opravdu není málo. Také během pondělí jsme měli od rána plno,“ informoval za tamní úřad František Dostálek.

Lze podle něj očekávat, že nezaměstnanost ještě nadále poroste. „Firmy pro případ, že by mělo dojít k úbytku práce, raději neshánějí na volná místa nové zaměstnance,“ vysvětlil Dostálek. Doplnil, že úřad ví zatím pouze o jediném podniku, který chystá hromadné propouštění. Ten podniká v elektrotechnickém průmyslu a o práci by mělo přijít asi sto zaměstnanců.

Spoustu práce měli v prvních dvou pracovních dnech také na kroměřížském úřadu práce. „V celém okrese teď evidujeme asi 450 nových uchazečů o zaměstnání, z toho v pátek přišlo kolem 140 lidí,“ sdělil vedoucí trhu práce Miroslav Strnadel.

Podotkl, že nezaměstnaných přišlo více než je v tuto dobu obvyklé.