Jednou z největších společností, které se tato situace týká, je otrokovický Barum Continental. „V prosinci došlo ke snížení zakázek a protože nechceme vyrábět na sklad museli jsme zavést určitá opatření,“ sdělil jednatel podniku Libor Láznička. Dodal, že se jedná o víkendové odstávky ve výrobě a ty budou pokračovat až do konce ledna.

„Ti, kteří měli mít směnu, zůstávají doma s tím, že za tyto dny dostanou vyplaceno šedesát procent z průměrné mzdy,“ upřesnil jednatel. Podotkl, že zatím není možné dopředu předvídat, jestli budou v únoru odstávky pokračovat.

Další firmou, která pokračuje v prosincových opatřeních je společnost Moravan Aviation. „Zaměstnanci zde pracují pouze čtyři dny v týdnu. Dny kdy jsou doma mají hrazeny jen částečně,“ uvedl vedoucí odborového svazu Kovo Milan Blažek. Vedení firmy se totiž odmítá k situaci vyjádřit.

Problémy s nedostatkem zakázek kvůli krizi měla na konci roku i společnost Zálesí Luhačovice. „Mimo jiné se zabýváme i výrobou součástek do automobilů a právě tady jsme vliv krize pocítili. Došlo k nějakým omezením ve výrobě a v prosinci dokonce skončilo několik našich zaměstnanců,“ informoval personální ředitel firmy Josef Chvíla. K současné situaci se však zatím odmítl vyjádřit.

Jedním z těch, co neměli štěstí a museli z podniku odejít byl i Jaroslav Káňa. „Nastoupil jsem asi začátkem června loňského roku, v té době firma prosperovala a nabírala nové a nové lidi,“ vzpomínal na své začátky u Zálesí Káňa.

Podotkl, že po několika měsících začalo ubývat zakázek a tím i práce. „Bylo mi jasné, že pokud dojde k propouštění, budu jedním z těch co skončí, protože jsem tam teprve krátce. Bohužel jsem tušil správně a 31. prosince jsem definitivně jako jeden z mnoha skončil,“ povzdechl si Káňa.

Důsledky hospodářské krize se nevyhnuly ani napajedelské Fatře. „Naše výrobky jsou přímo vázány na různá odvětví, a proto je zřejmé, že i my jsme současnou situaci pocítili. Významnější propouštění ale nepředpokládáme,“ uvedl generální ředitel společnosti Daniel Tamchyna. Podotkl, že současnou prioritou a možným východiskem je maximální snížení veškerých nákladů.

Krize už se však netýká jen velkých podniků. Její vliv už se začíná projevovat například i v sektoru služeb.

„Zaznamenali jsme snížení zájmu o letní zájezdy, které si v lednu vždy předplácela velká spousta lidí. Letos je to o poznání slabší,“ sdělila referentka jedné ze zlínských cestovních kanceláří Hana Úlehlová. Podle ní se lidé bojí krize a proto si netroufají utrácet větší množství peněz.

Úbytek klientů zpozorovala i soukromá masérka Bohumila Randová. „Mám teď asi o deset procent méně zákazníků než je normálně v lednu obvyklé,“ postěžovala si Randová.

Najdou se už však i takové firmy, ve kterých omezení a odstávky končí. K těm patří většina bývalých dceřiných společností ZPS, které v minulém měsíci měly nouzový stav.

„Od 12. ledna nastoupili téměř všichni zaměstnanci těchto firem normálně do práce jako dřív,“ sdělil odborový vedoucí zmíněných společností Jaroslav Plšek.

Tomu, že situace na Zlínsku je vážná, nasvědčuje i to, že 19. ledna zasednou na místním úřadě práce spolu s představiteli magistrátu a kraje také zástupci několika zdejších velkých firem a různých svazů. Tématem tohoto setkání by měla být situace na trhu práce v okrese Zlín.