Statistické údaje k 31. říjnu v okrese Uherské Hradiště hlásí, že nejhůř na tom k danému dnu byl Vyškovec s 6,25procentní nezaměstnaností. Pro upřesnění jde ale o to, že se v případě této bělokarpatské vesničky jedná o pouhých sedm nezaměstnaných z celkového počtu zhruba 150 tamních obyvatel.

„U nás je mezi těmi sedmi lidmi většina částečně invalidních lidí, kteří ty pracovní možnosti mají omezené. Pokud bych ale mohl srovnávat, už jsme měli i jen čtyři nezaměstnané…a procentuálně jsme pak skočili v té pomyslné tabulce úplně na jiné místo,“ řekl Deníku vyškovecký starosta Bohumil Hodulík.

Pozitivní dechová zkouška na alkohol. Ilustrační foto.
Divočina na silnicích: rychlá jízda, srážka s vlakem, drogy v krvi řidičů

Na opačném konci žebříčku obcí s počtem nezaměstnaných lidí se nachází nejmenší vesnice Zlínského kraje Hostějov se 44 obyvateli, kde mají momentálně zaměstnání všichni práceschopní a tudíž je tam nezaměstnanost nulová.

„Nebývá to tak pokaždé, letos jsme měli už i jednoho nezaměstnaného. Vyplývá z toho, že se lidem daří držet si práci, a když o ni přijdou, rychle si snaží najít jinou,“ poznamenala starostka Hostějova Antonie Vaculíková.

Jak ale přiznala není nic neobvyklého, že využívá nabídek Úřadu práce a zaměstnává lidi v rámci veřejně prospěšných činností. „Většinou jde o lidi z okolních vesnic,“ dodala.

No Name budou hvězdou Benefičního koncertu pro spravedlnost v Hradišti

Nutno podotknout, že ve Zlínském kraji má aktuální nulovou nezaměstnanost ještě i obec Křekov v sousedství Valašských Klobouk. Tam ovšem bydlí 186 lidí, což je ovšem zhruba čtyřikrát víc, než v Hostějově.

Okresní město Uherské Hradiště je na tom, ve srovnání s ostatními třemi okresními v kraji relativně dobře, má jich jen o tři desetiny procenta více než však mnohonásobně větší Zlín.

Zatímco ten má 2,47 procenta evidovaných nezaměstnaných, tedy 1308, Uherské Hradiště hlásí 2,5 procenta, tedy 477 lidí bez práce, Kroměříž jich pak má 2,74 procenta, tedy 610 a Vsetín 3,38 procenta, což činí 652 nezaměstnaných.

Ašot Arakeljan a jeho tvorba. Ilustrační foto.
Ašot Arakeljan představí v Hradišti průřez svojí tvorbou

Vliv samosprávy na makroekonomické ukazatele (jako jsou např. nezaměstnanost či průměrná mzda) je podle mluvčího hradišťské radnice omezený a jde především o záležitost státní politiky.

Přesto město Uherské Hradiště nezaměstnanost pečlivě sleduje a vyhodnocuje, a to především s vědomím sociálních dopadů na své občany, které na sobě lidé bez práce často pocítí.

„Městský úřad Uherské Hradiště dává příležitost nezaměstnaným v rámci veřejně prospěšných prací (VPP) a veřejné služby (VS). Počet pracovníků se v průběhu roku mění, nejčastěji se pohybuje do počtu deset osob, z našeho pohledu by zájem pracovníků u VPP i VS mohl být vyšší,“ poznamenal Jan Pášma.

Ilustrační fotografie.
Zaměstnanci ve Zlínském kraji? Spokojení, většina se ale poohlíží po lepším