Není divu, že oceněná mince brzy zmizela ve sbírkách sběratelů i v trezorech investorů po celém světě. Po letech se motiv objevil znovu a k němu přibyly další tři pamětní ražby zaměřené na dobu vlády Karla IV. Všechny pocházejí z archivu výtvarníka Vladimíra Oppla a nyní je razí Pražská mincovna.

Vláda Karla IV. patří k vrcholnému období českých dějin. Tato mimořádná epocha se odráží i v numizmatické tvorbě. Asi nejznámější novodobou českou mincí s motivem legendárního Lucemburka je desetitisícikoruna Nové Město pražské, která v prestižní anketě časopisu World Coin News získala na přelomu tisíciletí titul Nejkrásnější zlatá mince roku.

Mincovna nabízí stříbrné medaile

V USA oceněná zlatá mince od akademického sochaře Vladimíra Oppla je dávno vyprodaná, málokdo však ví, že slavný motiv je stále dostupný na stříbrných pamětních ražbách. A to dokonce v několika velikostech a úpravách povrchu.

Stříbrná medaile Nové Město pražské ze sady Karel IV. existuje ve hmotnostních kategoriích 31,1 g, 50 g, a dokonce jako kilogramová ražba. „Medailí o váze tisíc gramů a v luxusním provedení povrchu proof nám emisní plán umožňuje vyrobit jen devatenáct. V mincovní kvalitě a patině pak necelých dvě stě kusů," upřesnil mincmistr Pražské mincovny Ondřej Koňařík s tím, že všechny exempláře jsou číslované.

Motivy navrhl Vladimír Oppl

Mincovna ale navíc razí další tři motivy od Vladimíra Oppla, které se vztahují k době Otce vlasti. Spolu se známým Novým Městem pražským tak tvoří ucelenou sérii.

Zajímavostí je, že tyto návrhy měl autor téměř patnáct let uložené v archivu, původně byly totiž určeny pro pamětní mince České národní banky.

Kromě prvního motivu Nové Město pražské existují další tři tituly také ve zlatém provedení. „Nové Město pražské kvůli možné záměně s oceněnou mincí vyrábíme pouze ze stříbra," vysvětlil Koňařík.

Ke všem medailonům Pražská mincovna dodává certifikát Státní tiskárny cenin. Ražby je možné si podrobně prohlédnout na stránkách distribuční společnosti www.Zlate-Mince.cz.

Ve vyhledávači stránek stačí zadat heslo: nejkrásnější medailon. (wox)