Že něco není v pořádku, pociťovali zaměstnanci modelárny už delší dobu. „Některé výplaty za září a říjen ještě stále nejsou vyplaceny. Už se čeká jen na příchod správce konkurzní podstaty, který se bude snažit dostat peníze z dlužníků a zaplatit alespoň některé závazky,“ komentoval neutěšenou situaci ve firmě jeden z odcházejících zaměstnanců, který si však nepřál být jmenován.

Podle jeho slov se firma potýká s problémy již delší dobu. „Modeláren je mnoho, je velká konkurence a sléváren, pro které jsme vyráběli, naopak ubývá a s ní i práce,“ odhadl možné důvody blížícího se konce firmy pracovník. „Sám si hledám novou práci. Nevím, co bude dál,“ dodal ještě.

Vedení společnosti se nechtělo k nastalé situaci příliš vyjadřovat. „Zatím nikoho nepropouštíme. Nic víc k tomu nyní nebudu říkat,“ vyjádřil se stroze jednatel a jeden ze společníků Vsetínské modelárny Zdeněk Holoubek.

Hromadné propouštění nepotvrdil ani vsetínský Úřad práce (ÚP). „V současné době nemáme oficiálně nahlášeno žádné větší propouštění od žádného zaměstnavatele,“ uvedl vedoucí odboru trhu práce a zástupce ředitele úřadu Stanislav Rudolf.

Nicméně podle dostupných informací už mnozí zaměstnanci krachující firmy podali výpověď sami. „Převážná část z nich už se na nás obrátila s žádostí o radu, protože co se modelárny týče, návrh na prohlášení insolvence už byl podán,“ potvrdila předsedkyně Odborového svazu při TES Vsetín Jarmila Žárská. Vsetínská modelárna je jednou ze tří firem, se kterou má tento svaz na letošní rok podepsánu kolektivní smlouvu. „Odcházejícím zaměstnancům poskytujeme bezplatné právní poradenství v tom, jak mají nyní postupovat. Mnohé jsme už doporučili jiným zaměstnavatelům v regionu,“ doplnila Žárská.

Společnost Vsetínská modelárna působí ve Vsetíně od roku 1997. Zabývá se výrobou modelových zařízení pro slévárenství a výrobou vypěňovacích forem pro obalový průmysl.