Žádné peníze totiž podle konkurzního správce Miroslava Sládka v nejbližší době nedostanou. To ale odmítá brněnský soudce Martin Boháček.

„Celá věc je strašně komplikovaná. Po telefonu ji nejsem schopen vysvětlit ani právníkovi. Souvisí s celou složitostí konkurzního řízení a s tím, jak byl, nebo nebyl nezákonně převáděn majetek společnosti předchozími vlastníky,“ poznamenal stručně správce konkurzní podstaty Leteckých závodů. Z jeho vyjádření vyplývá, že finance zřejmě „uvízly“ v právním spletenci, ve kterém se stěží vyznají odborníci, natož pak řadoví dělníci. Peněz se ale podle správce pracovníci určitě dočkají. Kdy přesně to bude, ovšem neřekl. „Celou dobu se snažím, aby se to vyřešilo a všichni své peníze dostali,“ ubezpečil.

Žádný problém s vyplacením dlužných částek ale momentálně nevidí brněnský soudce Martin Boháček, který se případem Leteckých závodů zabývá. Peníze by podle něj zaměstnanci měli dostat. Proti rozhodnutí se navíc nelze odvolat. „Do šedesáti dnů od rozhodnutí by měli všichni svoje peníze dostat. Změna by mohla nastat pouze v případě, že by správce konkurzní podstaty oznámil nějaké závažné důvody, které mu vyplacení peněz znemožňují. Zatím se ale neozval,“ prozradil soudce.

Spekulace kolem peněz z konkurzu se dotýkají především více než pěti set zaměstnanců bývalých Leteckých závodů, kteří čekají alespoň na část nezaplacených mezd. Zklamaný je i šéf odborářů Jaroslav Šuranský.

„Lidi jsou z toho dění značně rozladnění. To by ale byl asi každý člověk. Někdo čeká na tři, jiný třeba na deset tisíc korun,“ zmínil Šuranský.

Peněz by se po letech rád dočkal bývalý pracovník Leteckých závodů, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Všichni už se těšili. Přestože je vydáno konečné rozhodnutí, tak prý peníze skutečně nedostaneme,“ posteskl si Hradišťan. S kolegy se pozastavuje i nad výší odměny pro konkurzního správce.

Ta přesahuje čtyři a půl milionu korun. Podle soudce Boháčka je ale suma v pořádku. „Je to naprosto standardní částka. Protože se jednalo o složitý konkurz většího rozsahu a navíc šlo o letecký průmysl, odměna byla ještě částečně navýšena,“ upřesnil soudce.