Podle odborového svazu Kovo je zatím nejkritičtější situace na Vsetínsku. V ostatních okresech je podle odborové organizace Kovo situace zatím stabilizovaná. To potvrzují i tamní úřady práce. Přímé propouštění se zatím nechystá na Uherskohradišťsku, přesto se tamní firmy s problémy potýkají.

„Několik zaměstnavatelů, kteří jsou dodavateli komponentů pro automobilový průmysl, neoficiálně informovalo úřad práce, že nemají dostatek zakázek pro využití všech zaměstnanců. Situaci by chtěli řešit poskytnutím pracovního volna s náhradou mzdy,“ potvrdil František Dostálek z Úřadu práce v Uherském Hradišti.

To například Vsetínská modelárna už podle odborářů dokonce posílá sama sebe do konkurzu. „Dostala se do platební neschopnosti. Zakázky sice firma má, ale chybí jí peníze na výplaty,“ sdělil vedoucí metodického pracoviště odborového svazu Kovo Milan Blažek.

Samotný vedoucí modelárny Jaroslav Čunek situaci odmítl komentovat. „Věc se zatím řeší,“ dodal Čunek.

Podle Blažka byli zaměstnanci do včerejšího dne na nucené dovolené, od příštího týdne by měli pobírat náhradní mzdu do doby, než se situace vyjasní. Ekonomická krize se zatím nejvýrazněji projevuje v automobilovém průmyslu, výrobci autopříslušenství již ohlašují pokles zakázek a omezení výroby.

O propouštění už přemýšlí například vsetínská firma Hirschmann Czech, která vyrábí komponenty do automobilového průmyslu a zaměstnává kolem pěti set lidí. Kolik z nich by mohlo o práci přijít, zatím není jasné.

„Dopady na naši firmu jsou, ale zatím nikterak dramatické. Je jasné, že ke konci roku budeme muset přijmout nějaká opatření a přizpůsobit se situaci na trhu. Musíme situaci nadále monitorovat, předpokládáme, že dojde ke snížení výrobních kapacit a pravděpodobně budeme muset snižovat i stav zaměstnanců,“ sdělil ředitel podniku Robert Zámorský.

Problémy firem, které se zaměřují na automobilový průmysl, potvrzuje i mluvčí úřadu práce ve Zlíně Miriam Majdyšová.

Množí se nám v současné době žádosti o povolení vyplácet náhradní mzdy. Nyní máme na úřadě práce už čtyři žádosti, dnes ráno se o této možnosti, jak krizi dočasně překlenout, informovala další firma v okrese. Podniky propouštět nechtějí, hledají proto jiná řešení,“ sdělila včera Majdyšová. O které podniky se přesně jedná, však mluvčí prozradit nechtěla.

Vážná situace stále panuje v otrokovickém podniku Moravan Aviation, který je předním českým výrobcem letadel. Zaměstnanci chodili po celý říjen do práce pouze dva dny v týdnu kvůli nedostatku zakázek. Zda do zaměstnání budou lidé v listopadu chodit opět po celý týden, zatím jasné není. „V těchto dnech jednáme o tom, jak bude situace vypadat v dalších měsících,“ dodal vedoucí odborového svazu Kovo Blažek. Moravan však podle něj není jedinou firmou, která má problémy.

Rapidní pokles zakázek v poslední době zaznamenal podle Blažka i další podnik, který sídlí v areálu Moravanu v Otrokovicích, a to společnost Moravan – Safety Belts, která vyrábí automobilové bezpečnostní pásy. Nakolik je situace ve firmě vážná a zda hrozí propouštění, se však zjistit nepodařilo, protože v současné době je ředitel společnosti na služební cestě. Ekonomicky nevýhodnou situaci prozatím zvládají na Kroměřížsku. „V současnosti nemáme žádné indicie od zaměstnavatelů v návaznosti na možnosti hromadného propouštění,“ potvrdil Stanislav Úlehla z kroměřížského úřadu práce.

Trčková Hana