„Věřitelé Kordárny jednomyslně rozhodli, že společnost může svůj úpadek řešit reorganizací, což by měl následně potvrdit i Krajský soud v Brně,“ informuje v tiskové zprávě mediální zástupce Kordárny Karel Samec.

Reorganizace by měla Kordárně především umožnit projít celým insolvenčním řízením s tím, že výroba i zaměstnanost zůstane zachována. Na rozdíl od konkurzu, který byl druhým možným způsobem řešení, věřitelům nabízí maximální možné zhodnocení jejich pohledávek, a to šest– až devětkrát.

„Pro nás to nyní v souladu s insolvenčním zákonem znamená připravit do sto dvaceti dní finální reorganizační plán. Budeme se ale snažit tuto dobu zkrátit a věřitelům ho ke schválení předložit co nejdříve. Čas hraje velkou roli zejména kvůli vztahu se zákazníky, obchodními partnery a trvalému udržení výroby,“ uvedl generální ředitel Kordárny Radim Valas.

Na včerejší schůzi už vedení společnosti představilo základní principy navrhované reorganizace. Hlavním cílem je vytvoření zcela nové společnosti, kterou Kordárna prodá novému investorovi. Peníze, které společnost prodejem utrží, získají věřitelé.

„Nejdříve chceme vytvořit novou společnost s pracovním názvem Kordárna plus, kam převedeme všechny výrobní procesy firmy. Chod firmy však nepřerušíme,“ upozornil Valas. Podle něj bude tato nová firma pro investory atraktivnější než současná Kordárna, nebude totiž zatížena insolvencí. Soud přitom při úterním hlasování věřitelů vycházel z přihlášených pohledávek. Ty ke včerejšku činily 5,7 miliardy korun.

O koupi Kordárny v současné době projevilo předběžně zájem více než deset investorů, a to i přesto, že oficiální prodej společnosti začal až včera. „Jsou mezi nimi zahraniční i čeští zájemci,“ doplnil Samec.

Na prodeji vedení firmy spolupracuje s finanční společností PricewaterhouseCoopers. „Je to jeden z největších projektů, který soud řeší podle nového insolvenčního zákona. Tím vytváří precedenty do budoucna,“ sdělil za společnost PricewaterhouseCoopers Petr Smutný. Podle něj by mohla být Kordárna prodána už na přelomu letošního a příštího roku.

Přesto, že je firma už téměř pět měsíců v insolvenčním řízení, základní restrukturalizační opatření byla podle jejich zástupců v počátcích problémů vhodným řešením. Společnost totiž nezastavila výrobu, naopak se jí daří dál vyrábět.

Novinky v podniku, který je hlavním zaměstnavatelem lidí z Horňácka, potěšily i starostu Velké nad Veličkou, ve které Kordárna sídlí. „Doufám, že už se teď situace pro lidi zlepší,“ věří starosta Jiří Pšurný.

Zuzana Černá, Tereza Bartošíková