Společnosti Kordárna, Kordservice, Slovenský hodváb a Slovkord, které patří do skupiny KORD, už podaly k soudu insolvenční návrhy.

„Společnosti se dostaly do složité finanční situace způsobené zejména rozvojovým investičním projektem na Slovensku, světovou hospodářskou recesí, a s ní souvisejícím poklesem poptávky, a historicky vysokým úvěrovým zatížením,“ uvádí představenstvo společnosti v tiskové zprávě.

Cílem reorganizace by přitom mělo být zachování výroby, stabilizace finanční situace a vypořádání se se všemi věřiteli.

„Rozhodnutím soudu o úpadku nedojde k zastavení provozu podniku ani zastavení výroby,“ uvádí tisková zpráva, ve které dále stojí, že reorganizace jako způsob řešení insolvence je podporována akcionáři a konzultována se syndikátem bank jako největšími věřiteli skupiny KORD.

Management Kordárny v současné době pracuje na přípravě reorganizačních plánů, které budou věřitelům předloženy ke schválení. „Během jednoho dvou dnů připravíme další informace. Potřebujeme se domluvit s majiteli. Nechceme zbytečně vypouštět informace dál,“ komentoval situaci personalista podniku Jaroslav Podloucký.

Kordárna, která se společností Kordservice zaměstnává přes osm set lidí, zatím hodonínskému úřadu práce nenahlásila hromadné propouštění.
„Pro Horňácko by to znamenalo katastrofu, protože je to největší průmyslový podnik v celém okrese Hodonín a hlavní pilíř zaměstnanosti v celé oblasti Horňácka,“ řekl ředitel úřadu práce Vladimír Šťáva.

Propouštění jsou přitom firmy povinné hlásit ze zákona. „To by určitě neopomněli. Jsem přesvědčen, že to u Kordárny nenastalo. Nějaká restrukturalizace nemusí znamenat propouštění,“ uklidňoval včera Šťáva.

Podle něj je v těžké situaci řada podniků na Hodonínsku. Problémy mají zejména s odbytem. Podle zákoníku práce mohou nechat lidi v takzvané částečné zaměstnanosti s náhradou mzdy. „Takových podniků máme nyní dvaatřicet,“ dodal ředitel hodonínského úřadu práce.

Kordárna, která na Horňácku působí od roku 1948, vyrábí úplný sortiment kordových tkanin běžně používaných v gumárenském průmyslu. Jejích služeb využívají evropští i světoví výrobci pneumatik, jako jsou například Continental či Michelin. Podnik patří do skupiny KORD, kterou tvoří několik samostatných společností. Před čtyřmi lety vstoupila Kordárna také na slovenský trh a stala se většinovým vlastníkem Slovkordu, jenž v Senici vyrábí chemická vlákna.

Zuzana Černá, Jana Rybová