Nezřídka jsou s velkou pečlivostí zdobeny ornamenty z jemně profilovaného cihelného zdiva či kombinováním cihel více barev. Takovou ozdobou se pyšní například komín v kroměřížské psychiatrické léčebně či v jednom z hulínských cukrovarů.
Zlínský kraj byl vždy zemědělskou oblastí jen s několika málo průmyslovými centry. Proto v něm, ve srovnání například s Moravskoslezským krajem, není velké množství industriálního dědictví. V Ústředním seznamu kulturních památek eviduje Národní památkový ústav pouze dvacet pět technických památek, ani v jednom případě však nejde o komín.
Podle náměstkyně pro výkon památkové péče z Národního památkového ústavu v Kroměříži Kláry Hodaňové je v kraji spousta zajímavých industriálních objektů, které chátrají.
Někde ale pro ně našli jejich majitelé vhodné využití. Příkladem je bývalý cukrovar v Holešově, který je nyní využíván pro ubytovací účely. V areálu byl zachován i samostatně stojící komín.
Své využití zřejmě najde i průmyslový komín v Uherském Hradišti, který byl v minulosti součástí jatek. Po vybudování areálu společností Inpost se ocitl vně oploceného areálu a následně u něho byla postavena restaurace. Zastupitelstvo schválilo na počátku roku jeho prodej manželům Mošťkovým. Město jim ho prodalo za třicet tisíc korun. Noví majitelé by z bezmála dvacetimetrového komína chtěli vybudovat rozhlednu.
Jedním z mediálně nejznámějších komínů v kraji je zhruba stometrový komín v areálu chemičky Deza ve Valašském Meziříčí. V minulosti na něj vylezli čtyři aktivisté z ekologické organizace Greenpeace. Tři muži a žena strávili v roce 2005 noc na komíně ve spacích pytlích a ve stanu. Vyvěsili na něm menší transparent s názvem organizace a také větší s nápisem Bezpečnou chemii. Akcí usilovali především o to, aby byla z výroby vyřazena produkce takzvaných ftalátů, které poškozují životní prostředí a lidské zdraví. Používají se například při výrobě hraček a jiných výrobků pro děti. Po-dle ekologů však již existují bezpečnější náhrady.
Mezi technické kulturní památky v kraji patří především větrné a vodní mlýny. Přístupné veřejnosti jsou větrné mlýny v Bařicích - Velkých Těšanech na Kroměřížsku, Rymicích na Kroměřížsku, Kostelci-Štípě na Zlínsku, vodní mlýny v Nivnici na Uherskohradišťsku či Mikulůvce na Vsetínsku.
V některých technických památkách bývá i stálá expozice, jako například v Zemanově kovárně v Holešově nebo kroměřížské mincovně. Některé slouží stále svému účelu - vodní díla Fryšták a Bystřička, kroměřížská Strž s Kaplanovou turbínou, hvězdárna ve Valašském Meziříčí, mosty v Uherském Ostrohu, Kostelanech na Kroměřížsku i Velehradě na Uherskohradišťsku.