Za komunismu se zde scházely nadějné mladé kádry. „Teď je to doupě pochybných individuí. Mládež tam chodí fetovat, přitom je to ve strašném stavu. Mělo by se to zabezpečit, dokud se tam ještě nic nestalo,“ řekl rybářský hospodář přehrady František Miko. S tím souhlasí i velitel Městské policie Luhačovice Vlastimil Červenka. „Kaskáda je otevřený objekt, do kterého se dá dostat. Jednu zimu tam dokonce spával i bezdomovec. Proto je rozhodně potřeba, aby vlastník zamezil přístupu do budovy,“ podotkl Červinka. Otázka majitele hotelu je však nejasná. „Je to velice neutěšený stav. Momentálně zde probíhá spor o vlastnictví a my nemáme partnera k jednání. Čas přitom letí a budova chátrá dál,“ konstatovala Olga Tkáčová, starostka městyse Pozlovice, do jehož katastru objekt spadá. Hotel v lukrativní lokalitě u přehrady, k němuž patří pozemky o rozloze téměř pět tisíc metrů čtverečních, se podle dostupných informací po revoluci dostal do rukou Fondu dětí a mládeže (FDM).

Likvidátor tohoto fondu Pavel Žák pak prodal před pěti lety hotel Kaskáda značně pod cenou společnosti Pilates. A to za 107 tisíc, což byla jen asi setina odhadní ceny nemovitosti určené v roce 1995.

Na podezřelé Žákovy obchody upozornil v roce 2005 nález Nejvyššího kontrolního úřadu. Ministerstvo financí proto podalo žaloby na určení vlastnictví a soud vyhrálo.

Proto loni budova připadla do rukou ministerstva. „Rozsudkem soudu bylo určeno, že vlastníkem nemovitosti je Česká republika a příslušnost hospodařit s ní náleží ministerstvu financí,“ sdělila Zuzana Chocholová z oddělení komunikace ministerstva.

Původní vlastník hotelu, společnost Pilates, se však kvůli tomu dovolala k Nejvyššímu soudu.

„Jsme závislí na tom, kdy to soud vyřeší. Teprve pak budeme moci začít jednat s vlastníkem,“ uvedla starostka Tkáčová. Již dříve sdělila, že se městysu dlouhodobě nedaří spojit s jednatelem společnosti Pilates Ondřejem Novákem. To se bohužel nepodařilo ani Deníku.

Od začátku července na základě zákona Kaskádu spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM).

„Objekt bývalého hotelu Kaskáda se již mnoho let nachází ve velmi špatném technickém stavu bez provádění jakékoli údržby. Celá řada konstrukčních prvků je zničena, popřípadě se nachází v havarijním stavu,“ sdělila ředitelka brněnského pracoviště ÚZSVM Lenka Kolaříková.

Budoucnost hotelu ale nechtěla blíže specifikovat. „Teprve na základě znaleckých posudků bude rozhodnuto o dalším možném postupu, tedy zda bude možné jej nabídnout k prodeji, nebo bude nutno provést demolici objektu,“ doplnila Kolaříková.

Starostka Pozlovic by zřejmě volila likvidaci hotelu. „Třeba by se dala získat dotace na likvidaci starých ekologických zátěží,“ míní Tkáčová.

Lidé by si tam přáli hlavně klid. „Hotelů je tady v okolí hodně, takže by se mi líbilo, kdyby tam bylo něco pro rodiny s dětmi. Je to klidná zátoka, hodilo by se tam třeba posezení a nějaké prolézačky,“ představila si Pozlovičanka Olga Matulíková.

Také hospodáři Mikovi se zamlouvá taková myšlenka. „Kdyby se objekt zboural a v této oblasti se vybudovala odpočinková zóna jako park, dětské hřiště nebo něco podobného, bylo by to určitě lepší než to, co tu je teď,“ myslí si Miko.