Kdo všechno soutěžil? Podívejte se ZDE

V útulném podniku nedaleko klubu Mír a kina Hvězda potkáte nejčastěji jeho sympatickou paní majitelku Danu Ševčíkovou. Ta, ač je doslova v jednom kole, neboť má k ruce pouze jednu pomocnici, zvládá povinnosti několika profesí s noblesou a přiznává, že si vždycky najde čas poklábosit i se štamgasty. Její oáza s vinnými moky ale nestála na současném místě od nepaměti. Od roku 1993 tam fungoval obchůdek s potravinami. To ale vydrželo jen určitou dobu.

„Po sedmi letech existence nás převálcovaly supermarkety, pak už to bylo jen o rohlících. Přemýšleli jsme tedy, co dál, a zvolili jsme víno. Měli jsme k němu totiž blízko. Z potravin jsme si ponechali jen uzeninu, kterou tady prodáváme také,“ popisuje anabázi rodinného podnikání paní Ševčíková.

Základ nabídky vinotéky U Ovečky tvoří osm druhů rozlévaných sudových vín, čtyři bílá a čtyři červená. „Momentálně máme k dispozici z bílých vín Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené a Pálavu, červené pak máme Zweigeltrebe, Cabernet Sauvignon, Modrý portugal a Svatovavřinecké, většinu z nich bereme přímo od vinaře z Dolních Dunajovic,“ tvrdí šarmantní majitelka i provozní v jedné osobě a dodává, že je pro ni samozřejmostí ochutnávat každé víno, které kupuje. „Musím ale přiznat, že jaké máte víno, vám nejlépe řeknou zákazníci,“ pokyvuje hlavou. Co rovněž neunikne jejím „koštovacím analýzám“, jsou vína v lahvích. Nedá dopustit na řízené degustace, o nichž tvrdí, že jí hodně pomáhají a zákazník ji pak nemůže zaskočit žádným všetečným dotazem. „Chodím na degustace do Ostrožské Nové Vsi do vinotéky U Svatého Vavřince a přicházím odtud obohacena o ohromné zkušenosti. Pak nemám problém doporučit zákazníkovi víno, jaké žádá – suché, polosuché, sladké nebo polosladké,“ vysvětluje . A o jaké víno mají její zákazníci vlastně zájem? U červených, které pijí převážně muži, jí jde nejvíc na odbyt Modrý portugal a Cabernet Sauvignon. Z bílých vín pak Rulandské šedé a Pálava. Sama majitelka však dává přednost vínům bílým a suchým. „Vyloženě oblíbenou odrůdu nemám. Nemusím vína příliš navoněná,“ odhaluje své chutě.

K vínu se Dana Ševčíková, která je původem z Březové, ale v Uherském Hradišti už žije 25 let, dostala přes svého bratra. Pravidelně mu pomáhá jak s údržbou vinohradu, tak i při samotné práci s vínem. „Poznávat víno jsme tak vlastně začali při společné práci ve vinici a při jeho výrobě někdy před patnácti lety,“ vzpomíná paní Ševčíková, která ví své také o burčáku. Poptávku po něm zpravidla registruje už od Slováckých slavností vína a otevřených památek a zájem rok od roku stoupá. „Hodně zákazníků se k nám z centra města vracelo a říkali, že burčák jsme měli stejně nejlepší,“ směje se s tím, že ho letos během Slavností prodali rekordních téměř 500 litrů. Za příjemnou vizitku a známku svých obchodnických schopností považuje Letní filmovou školu. To se v jejím krámku objevují každý rok stejní návštěvníci, a když odjíždějí domů, vezou si do Čech víno právě od ní. „Snažím se, aby to tady bylo takové domácké. Jsme sice maličcí, ale bráníme se, jak to jde,“ naznačuje majitelka vinotéky, která si na pohárek vína také udělá čas, ovšem vždy až po každodenním shonu, doma v rodinném kruhu.

Otvírací doba od pondělka do pátku: od 8.30 do 12.00 a od 13.00 do 17.00, a když jsou zákazníci, tak i déle.