„Na prvním ročníku výstavy fuchsií v roce 1982 se zámecké zahradnictví prezentovalo šesti sty druhy a odrůdami fuchsií. Těch postupně začalo přibývat. V posledních deseti letech je v areálu zahradnictví k vidění víc než dvanáct stovek fuchsií,“ upřesnil Pavel Vlášek, bývalý ředitel Památkové správy Buchlovice.
Počtem fuchsií s rozmanitými tvary květů a poupat, ale i délkou trvání, je výstava ojedinělou přehlídkou nejen v České republice, ale i v Evropě. „Bohatý sortiment buchlovické sbírky fuchsií je po mnoho let udržován právě pod starostlivým vedením Pavla Vláška,“ tvrdí autor brožury Fuchsie pro všechny Pavel Talich.

Prodejní výstava fuchsií se rok co rok setkává s velkým ohlasem návštěvníků Buchlovic. Stejně jako v předcházejících letech očekávají pořadatelé výstavy tisíce obdivovatelů fuchsií, které si získávají kdysi ztracenou oblibu. „K přímému prodeji máme letos připraveno na sedm tisíc fuchsií a kromě toho si mohou lidé zakoupit i některé druhy balkonových květin,“ řekl Vlášek.

Neobyčejný zájem o nákup fuchsií projevili hned v první den výstavy turisté z Rakouska. Tuzemští návštěvníci se zase sháněli po nejúspěšnější české odrůdě Márinka.

„Koupíme si nejméně jednu fuchsii. Doma už máme dvanáct odrůd. Musíme ale přiznat, že než jsme se je naučili pěstovat, uchovávat přes zimu a chránit je proti chorobám a škůdcům, dalo nám to hodně práce,“ prohlásili v Buchlovicích Jiřina a Jan Skácelovi z Bzence.